Partnerzy serwisu:

Kraków traci połączenie z Suwalszczyzną i z Białorusią

Kasper Fiszer 03.12.2018 5,7k

Kraków traci połączenie z Suwalszczyzną i z Białorusią
Pociąg PKP Intercity w Białymstokufot. Lichen99 CC BY-SA 3.0 pl
Mieszkańcy Krakowa nie będą już korzystać z wydłużonej tam kilka lat temu „Hańczy” do Suwałk i Grodna. Międzynarodowy pociąg pojedzie bowiem w nowej relacji z Katowic. PKP Intercity tłumaczy, że liczba podróżujących z Małopolski na Suwalszczyznę jest relatywnie mała, a w rozkładzie pozostanie bezpośredni kurs Kraków – Białystok.
9 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, znacząco zmieni się trasa pociągu TLK „Hańcza”. Od chwili wznowienia jego funkcjonowania po przeprowadzonym remoncie Rail Baltiki kursuje on pomiędzy Krakowem a Suwałkami (dawniej uruchamiano go na trasie Warszawa Zachodnia – Suwałki). Do składu dołączana jest także grupa wagonów bezpośrednich do białoruskiego Grodna wyłączana w Białymstoku.

PKP IC: frekwencja nie uzasadniała utrzymania połączenia

Połączenie to nie zostanie utrzymane w nowym rozkładzie jazdy. TLK „Hańcza” pojedzie bowiem nie z Krakowa, a z Katowic. – Relacja pociągu w rozkładzie jazdy 2018/2019 została zmieniona ze względu na kursowanie w bliskim sąsiedztwie pociągu IC „Chopin” na odcinku Kraków – Warszawa – tłumaczy Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Międzynarodowym pociągiem z Pragi, Wiednia i Budapesztu nie będzie dało się jednak dotrzeć do stolicy na tyle wcześnie, by zdążyć przesiąść się do „Hańczy”.

– Liczba pasażerów podróżujących z Krakowa na Suwalszczyznę oraz w kierunku odwrotnym jest zbyt niska, aby konieczne było utrzymywanie w dalszym ciągu tego połączenia – ocenia przedstawicielka PKP Intercity. Narodowy przewoźnik zapewnia jednak, że z Krakowa nadal będzie można dogodnie dostać się na Podlasie. – Bezpośrednie połączenie Krakowa z Białymstokiem w podobnej porze w nowym rozkładzie zapewniać będzie TLK „Branicki” – mówi nasza rozmówczyni.

Na Białoruś nie dojedziemy w dobę

Wyjedzie on jednak z Krakowa o 6:45, a więc dwie godziny później niż obecnie „Hańcza”, by dotrzeć do swojej stacji docelowej o 13:04. Najbliższy pociąg w kierunku Suwałk odjeżdża prawie dwie godziny później. Najbliższym kursem do Grodna będzie natomiast... „Hańcza” jadąca kolejnego dnia.

Innym aspektem zmiany trasy „Hańczy” jest likwidacja pierwszego wczesnoporannego połączenia Krakowa z Warszawą. Dziś można dojechać do stolicy na 7:40, za tydzień pierwszy pociąg dotrze na Dworzec Centralny o 8:14 (EIP) lub o 9:14 (IC).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony