Partnerzy serwisu:

Kraków: Przystanek Sanktuarium tuż przed ŚDM

Jakub Madrjas 02.06.2016 352

Kraków: Przystanek Sanktuarium tuż przed ŚDM
Fot. Cartias/www.youtube.com/watch?v=oBia0LSJPA4
Przystanek kolejowy przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II będzie gotowy tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży. Umowa na realizację przedsięwzięcia w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych została podpisana – informuje krakowski magistrat.
Wartość całego projektu to ponad 28,7 mln zł. Dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniesie 23,8 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Przystanek Sanktuarium będzie jednym z elementów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, realizowanej przez Samorząd Wojewódzki.

Inwestycja zakłada nie tylko budowę zupełnie nowego przystanku kolejowego, ale i dwóch kładek dla pieszych z windami dla osób z ograniczoną mobilnością, parkingu samochodowego dla osób niepełnosprawnych, chodników oraz ciągu pieszo–rowerowego oraz parkingu dla rowerów.

Ma ograniczyć korki

– Przedsięwzięcie będzie stanowić ważny węzeł przesiadkowy na mapie miasta i ułatwi dojazd pociągiem z gmin położonych na południe od Krakowa. Z nowego przystanku będą mogli korzystać pielgrzymi przybywający do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Centrum Jana Pawła II – informuje magistrat.

Jak zapowiada urząd miasta, głównym celem inwestycji jest ograniczenie liczby samochodów wjeżdżających do Krakowa oraz zwiększenie udziału przyjaznego środowisku transportu publicznego poprzez zwiększenie dostępności Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Dwa etapy

Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje budowę peronów wraz z infrastrukturą, parkingu dla osób niepełnosprawnych oraz kładki dla pieszych po stronie południowej peronów. Drugi etap obejmuje roboty budowlane związane z realizacją kładki po stronie północnej peronów i zakończony ma zostać w terminie do dnia 30 września 2016 r.

30 marca zawarta została umowa z wyłonioną w przetargu firmą Sanel Sna realizację zadania. Zlecenie na nadzór nad realizacją otrzymała firma Inżynierska ARCUS Jerzy Bajer.

Prezes Kolei Małopolskich Ryszard Rębilas zapewnił, że jego spółka dołoży starań, by zapewnić sprawny i wygodny dowóz uczestników imprezy na centralne uroczystości ŚDM 2016. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony