Partnerzy serwisu:

Kozendra: Maszynista to wciąż bardzo atrakcyjny zawód [film]

Rynek Kolejowy 07.02.2020 83

W PKP Cargo maszyniści to kluczowa grupa zawodowa licząca kilka tysięcy osób. − Na bieżąco uzupełniamy ją o nowych pracowników. Ponad 500 osób każdego roku szkoli się na maszynistę. To wciąż bardzo atrakcyjny zawód – mówił podczas Kongresu Rozwoju Kolei Zenon Kozendra, członek zarządu PKP Cargo.
Jak powiedział Zenon Kozendra, z naborem na to stanowisko PKP Cargo nie ma większych problemów. Trudności mogą się pojawić jedynie w dużych aglomeracjach, gdzie wielu pracodawców z różnych branż konkuruje o pracownika. Z tym problemem PKP Cargo radzi sobie alokując okresowo część pracowników do innych regionów kraju.

− Długoletni program uzupełniania tej grupy zawodowej powoduje, że ewentualne braki są szybko niwelowane. Proces kształcenia maszynistów jest długi, wymagający, obwarowany licznymi przepisami, ale jest prowadzony przez PKP Cargo w sposób ciągły, gdyż jest to newralgiczna i kluczowa grupa zawodowa w prowadzeniu pociągów towarowych – wyjaśnia Kozendra.

Członek zarządu PKP Cargo wspomniał również o trudnej sytuacji demograficznej wśród osób zatrudnionych przez przewoźnika. − Zjawisko starzenia się pracowników dotyka nasze środowisko, ale nie tylko polską kolej, nie tylko PKP Cargo. Podczas rozmowy z przedstawicielami niemieckiego przewoźnika DB Cargo ze zdziwieniem usłyszałem, że średni wiek ich pracowników jest podobny. Struktura wieku pracowników jest dla nas pewnym wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście pojawiających się możliwości skorzystania z wcześniejszego odejścia na emeryturę – przyznaje Zenon Kozendra.

PKP Cargo podejmuje jednak działania w tym zakresie i nie ma obecnie żadnego zagrożenie sytuacją, w której maszynistów miałoby zabraknąć.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony