Partnerzy serwisu:

Kowel i Chełm połączy autobus szynowy Pesy

Michał Szymajda 26.04.2017 683

Kowel i Chełm połączy autobus szynowy Pesy
Pesa 630MFot. Slawomir Kołtuński, wikipedia, CC BY-SA 3.0
Wojciech Balczun, prezes Kolei Ukraińskich, zapowiedział rychłe uruchomienie pociągów w relacji Kowel – Jagodin – Chełm. Połączenie ma być obsługiwane autobusami szynowymi z Pesy.
Koleje Ukraińskie posiadają kilka autobusów szynowych wyprodukowanych w Pesie. W ostatnich miesiącach UZ znalazły w końcu pomysł na intensywne wykorzystanie nowoczesnych pojazdów (kursują m.in. między Iwano-Frankiwskiem a Rachowem, uczestniczą one też w licznych jazdach promocyjnych, podczas gdy dotąd jeździły na raczej przypadkowych trasach bądź stały pozbawione części zamiennych. Niedługo dwuczłonowe autobusy szynowe kupione 6 lat temu przez UZ pojawią się na kolejnych liniach.

Pesą przez polską granicę

Zgodnie z zapowiedziami prawdopodobnie już w czerwcu ruszy połączenie Kowel – Jagodin – Chełm. Będzie to drugi przypadek, po pociągu Przemyśl – Lwów – Kijów, kiedy ukraiński pociąg wjedzie na polskie tory. Przeszkodą w kursowaniu na innych relacjach jest oczywiście różny dla Polski i Ukrainy rozstaw torów, ale zarówno do Przemyśla, jak i do Chełma doprowadzono szerokie tory. Pociąg ma kursować codziennie, wyjeżdżać będzie z Kowla o 11:50 i po 2 godzinach dotrze do Chełma.

Podobnie jak w przypadku pociągu IC+ Przemyśl – Lwów – Kijów odprawa pasażerów przez służby graniczne odbywać się będzie podczas ruchu pojazdu. Próby przemytu, które doprowadziły m.in. do zawieszenia połączeń z Sanoka do Chyrowa, mają być udaremnione dzięki systemowi kamer, w które wyposażony będzie 182-miejscowy pojazd. Obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy ukraińskim i polskim zarządcą torów a także z celnikami po obu stronach granicy.

Więcej pociągów potrzebna będzie od czerwca

Od czerwca, w związku ze zniesieniem wiz krótkoterminowych dla Ukraińców, można spodziewać się znacznie większego ruchu transgranicznego.

– Rozpoczęliśmy już wewnętrzne prace, aby przyspieszyć pewne działania, związane ze spodziewanym większym ruchem międzynarodowym. Pociąg Kijów – Przemyśl pokazał, jaki takie połączenia mogą mieć potencjał. Będziemy uruchamiali kolejne połączenia nie tylko z Polską, ale także z Węgrami, Słowacją czy z Rumunią, bo, rzecz jasna, Polska to niejedyny kraj Unii Europejskiej, z którym Ukraina graniczy – powiedział „RK” Wojciech Balczun. Rozmowę z nim można przeczytać tutaj.

Obecnie na Ukrainie trwa procedura przetargowa, która wyłonić ma dostawcę 6 trójczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych, które zastąpią archaiczne pojazdy D1, pochodzące z lat 70-tych i 80-tych. Wkrótce napiszemy o tym więcej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony