Partnerzy serwisu:

Koszalińska wąskotorówka będzie miała swój sprawny parowóz

inf. prasowa 14.05.2017 536

Koszalińska wąskotorówka będzie miała swój sprawny parowóz
Parowóz Px48fot. Crusier CC BY-SA 3.0
Na początku maja 2017 Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie ogłosił przetarg na remont parowozu Px 48 3901 wraz z tendrem dla Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Naprawa ma zostać wykonana do połowy kwietnia 2018 r.
Parowóz ten został zbudowany w 1951 r., a służbę zakończył w roku 1996. Później trafił do skansenu kolei wąskotorowych w Gryficach. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej podpisało umowę użyczenia maszyny z Muzeum Narodowym w Szczecinie, które jest właścicielem taboru zgromadzonego w skansenie.

Porozumienie przewiduje bezpłatne wypożyczenie parowozu na 20 lat i z możliwością przedłużenia umowy na następne lata. Parowóz będzie naprawiony w ramach budżetu obywatelskiego Koszalina. Początkowo do naprawy był przeznaczony parowóz Px 48 3910 z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale ze względów technicznych i proceduralnych ostatecznie zostanie uruchomiony parowóz o numerze 3901.

– W przyszłym roku Koszalińska Kolej Wąskotorowa będzie obchodzić 120 rocznicę uruchomienia, więc powrót parowozu po tylu latach będzie pięknym ukoronowaniem starań Towarzystwa o odbudowę zabytkowej wąskotorówki – mówi Paweł Gajdzica, prezes TKKW. Parowóz będzie dodatkowym magnesem przyciągającym turystów i ozdobą naszej kolejki. Poza tym zaledwie kilka kolei wąskotorowych w Polsce może pochwalić się sprawnym parowozem. Na Pomorzu będzie to jedyna czynna maszyna tego typu – dodaje Gajdzica.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony