Partnerzy serwisu:

Koszalin znów uruchomi pociągi do Mielna. Chcą tego wszyscy radni

Michał Szymajda 21.05.2022 2,7k

Koszalin znów uruchomi pociągi do Mielna. Chcą tego wszyscy radni
Pociąg z Mielna do Koszalina fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
W sezonie letnim 2022 autobus szynowy należący do urzędu marszałkowskiego zachodniego Pomorza znów połączy Koszalin z nadbałtyckim Mielnem. Większość kosztów uruchomienia bardzo potrzebnego pociągu poniesie miasto Koszalin.
Ta wyjątkowa w skali kraju inicjatywa – połączenia pociągiem Koszalina i Mielna, od lat jest gorąco wspierana przez samorządy, rozumiejące potrzebę odciążenia bardzo zatłoczonej drogi do Mielna. Dość wspomnieć, że, jak podaje Polskie Radio Koszalin, miejscy radni w Koszalinie poparli inicjatywę bez sprzeciwu (21 radnych głosowało za, 4 zabrakło na sesji). Wiąże się to z przekazaniem marszałkowi 280 tysięcy złotych dotacji (więcej o 70 tysięcy niż przed rokiem).

– Konieczność zwiększenia dotacji wynika ze wzrostu stawki za pociągokilometr z 16,34 zł do 20,55 zł. Dotacja pozwoli na uruchomienie sezonowego połączenia kolejowego na trasie Koszalin – Mielno i pozostawienie liczby kursów szynobusu na poziomie lat ubiegłych – powiedziała cytowana przez Radio Koszalin skarbnik miasta Katarzyna Macko. 35 tysięcy złotych dorzuci też Gmina Mielno. Warto przypomnieć, że miasto Koszalin jest, co jest wyjątkiem w skali kraju, zarządcą linii do Mielna, a opiekę nad nią zleca spółce PMT.

Kursy autobusu szynowego planowane są codziennie w okresie od 25 czerwca do 31 sierpnia. Bilet za pokonanie 13-kilometrowego odcinka będzie kosztować tylko 6 złotych.

Koszalin w porozumieniu z zachodnim Pomorzem i gminą Mielno uruchamia pociąg nad morze już po raz 15. W ubiegłym, pandemicznym roku pociągiem pojechało 40 tysięcy osób, w tym roku oczekiwania są większe.

Warto wspomnieć, że dzięki samorządowemu mechanizmowi dopłat z gmin i miast funkcjonuje także (całorocznie) połączenie kolejowe Darłowo – Sławno.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony