Partnerzy serwisu:

Korytarz Północ-Południe: PKP Cargo na forum państw Trójmorza w Dubrowniku

PKP Cargo - inf. prasowa 29.08.2016 442

Korytarz Północ-Południe: PKP Cargo na forum państw Trójmorza w Dubrowniku
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu w MIB, Maciej Libiszewski, Prezes PKP Cargo oraz Arkadiusz Olewnik, członek zarządu PKP Cargo ds. finansowych uczestniczyli w forum państw ABC (Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne), położonych w obszarze tzw. Trójmorza. Spotkanie odbyło się w Dubrowniku, gdzie w czwartek 25 sierpnia 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęło wspólną deklarację współpracy. Transport jest jednym z czterech jej obszarów.
Przedstawiciele PKP Cargo towarzyszyli Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w oficjalnej wizycie w Chorwacji, gdzie wspólnie wzięli udział w forum państw ABC „Wzmacniając Europę: Łącząc Północ z Południem”.

– Strategia PKP Cargo zakłada ekspansję zagraniczną, w tym w szczególności na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. To założenie wpisuje się także w strategię Prezydenta RP. Chcemy jeszcze bardziej być obecni w regionie od Adriatyku poprzez Bałtyk do Morza Czarnego. Dlatego szukamy możliwości biznesowych z przedstawicielami branży logistycznej zarówno z Polski, jak i zagranicy - mówi Maciej Libiszewski, Prezes Zarządu PKP Cargo.

Największy polski przewoźnik ma w planach intensyfikację połączeń m.in. z Chorwacją. Kraj ten posiada ważne porty na morzu Adriatyckim, z których towary są transportowane w głąb Europy, m.in. do Austrii, Czech oraz na Węgry i Słowację. Inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych w chorwackich portach zwiększą ich przepustowość w najbliższych latach, co daje dobre perspektywy na rozwój biznesu. W planach są także połączenia z innymi krajami na południu regionu.

Inicjatywa ABC zakłada m.in. rozwijanie infrastruktury transportowej w oparciu o transeuropejską sieć transportową (TEN-T). W jej ramach ważnym projektem jest także połączenie Polski z Morzem Czarnym poprzez porty w Rumunii i na Ukrainie, czyli korytarz Via Carpatia. Trasa ta stanowi wspólny projekt Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji, z perspektywą poszerzenia o Łotwę, Estonię i Finlandię.

Deklarację współpracy przyjęli przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Oprócz prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, w spotkaniu wzięli także udział prezydenci Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew, a także przedstawiciele prezydentów Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy w randze ministrów lub wiceministrów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony