Partnerzy serwisu:

Koronawirus opóźni dopuszczenie do ruchu chińskich ezt Sirius dla Leo Expressu

Michał Szymajda 01.05.2020 3,5k

Koronawirus opóźni dopuszczenie do ruchu chińskich ezt Sirius dla Leo Expressu
CRRC Sirius Fot. Leo Express
Koronawirus skutecznie zatrzymał ruch lotniczy pomiędzy Państwem Środka a Europą. Specjaliści producenta CRRC, produkującego dla Leo Express pojazdy Sirius, nie mogą stawić się w Czechach, z czego wynikają kolejne opóźnienia w homologowaniu pociągów. Sam Leo Express też jest w kłopotach.
Jak poinformował czeski portal zdopravy.cz, testy sześcioczłonowych Syriuszy na torze testowym w Velimiu odbywają się w bardzo ograniczonym zakresie. Chińscy specjaliści z CRRC w Velimiu byli po raz ostatni na początku marca. Ich rotacja wypadła akurat w momencie, gdy zapadła decyzja o zamknięciu granic. Z tego powodu Sirius wciąż nie przeszedł testów ruchowych na większym okręgu toru testowego, mierzącego ponad 13 kilometrów. Testy przeprowadzono jedynie na mniejszym, 4-kilometrowym okręgu. A to oznacza, że wciąż nie wiadomo, jak pojazd zachowuje się przy prędkości 160 km/h, do której został przygotowany.

Emil Sedlařík, rzecznik Leo Expressu poinformował, że prace nad zatwierdzeniem trwają teraz „zdalnie”. – We współpracy z naszymi technikami pracujemy nad rozwiązaniem, które zakończy proces homologacji pojazdów, nawet jeśli obostrzenia związane z przemieszczaniem się, zostaną utrzymane. Przedłużenie procesu dopuszczenia w Czechach oznacza dla nas straty, ponieważ nie możemy sprzedawać biletów na te pociągi według zasad Leo Expressu, z półrocznym wyprzedzeniem – wyjaśnił Sedlařík.

Do tej pory Leo Express kupił trzy elektryczne zespoły trakcyjne Sirius od CRRC. Jest autorem oraz właścicielem ich koncepcji i projektu. Pierwotnie miały rozpocząć kursowanie od grudnia 2019, ale projekt ma około roczne opóźnienie. Przewoźnik chce je wprowadzić na tory w grudniu 2020.

Tor testowy wykonuje około 50% swojej, zaplanowanej na kwiecień, pracy. Jak podkreśla, cytowany przez czeskich dziennikarzy szef VÚŽ Velim, swoje pojazdy testują na torze klienci ze Słowacji, Austrii i Czech, których udało się namówić na pozostanie w Republice. O jakie pojazdy i jakich producentów chodzi? To jest już objęte tajemnicą.

W tym miejscu można zobaczyć, jak wygląda tor testowy w Velimiu. O problemach Leo Expressu i o negocjacjach dotyczących zakupu przewoźnika przez państwowe Koleje Czeskie piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport