Partnerzy serwisu:

Koronawirus odciął Bory Tucholskie. Poseł interweniuje

Jakub Madrjas 23.03.2020 164

Koronawirus odciął Bory Tucholskie. Poseł interweniuje
Zdjęcie ilustracyjneFot. Arriva
Epidemia koronawirusa doprowadziła do całkowitego wstrzymania ruchu pociągów na części linii kolejowych przechodzących przez Bory Tucholskie. Poseł Piotr Król (PiS) napisał w tej sprawie list do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Parlamentarzysta wyraził obawę o przyszłość przewozów na tych trasach.
Od czwartku 19 marca Arriva RP wstrzymała całkowicie ruch pociągów na trasach Czersk – Szlachta – Wierzchucin/ Laskowice Pomorskie. Wstrzymanie ruchu jest oczywiście tymczasowe (na razie – do 27 marca) i związane z epidemią koronawirusa. Tym niemniej, są to jedyne (oprócz trasy Toruń – Sierpc) trasy w regionie, na których ruch pociągów został wstrzymany całkowicie, a nie tylko ograniczony. To właśnie budzi szczególny niepokój posła Króla, o czym pisze w piśmie do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

– Światowa pandemia powoduje co prawda paraliż życia społecznego (co objawia się m.in. drastycznym spadkiem liczby pasażerów komunikacji zbiorowej), ale dopóki zagrożenie nie jest na tyle duże, żeby prowadziło do konieczności całkowitego odizolowania danej miejscowości czy regionu, nie powinno się podejmować działań uniemożliwiających przynajmniej w miarę normalne funkcjonowanie. Decyzja o całkowitym zawieszeniu połączeń kolejowych stanowi ogromne komplikacje przede wszystkim dla mieszkańców Gminy Osie, a zwłaszcza Gminy Śliwice, którzy korzystają z transportu publicznego. Osoby takie zostały z dnia na dzień pozbawione możliwości dojazdu do pracy czy wyjazdu w związku z ważnymi sprawami rodzinnymi. W niektórych miejscowościach położonych wzdłuż linii kolejowych, na których zawieszone zostaną połączenia, nie ma sklepów. Wszystko to może powodować bardzo poważne reperkusje społeczne – napisał poseł w piśmie do marszałka.

Piotr Król zwrócił się o zmianę decyzji o całkowitym wstrzymaniu ruchu kolejowego i utrzymanie choć minimalnej liczby pociągów na ww. liniach. Zapytał także o przyszłość przewozów na tych liniach. – Proszę o potwierdzenie, że po ustaniu kryzysu i powrocie do normalnego życia społecznego (…) przywrócony zostanie rozkład jazdy, jaki do tej pory funkcjonował na co dzień. Proszę też o informację, czy w kolejnych latach planowane jest utrzymanie na ww. liniach połączeń kolejowych w liczbie analogicznej do obecnego rozkładu jazdy – napisał parlamentarzysta PiS. Z pełną treścią listu posła Króla zapoznać się można TUTAJ.

W tym ostatnim kontekście warto przypomnieć, że województwo kujawsko-pomorskie w tym roku zamierza przeprowadzić przetarg na wykonywanie, aż przez 15 lat, przewozów pasażerskich na wszystkich liniach regionalnych, gdzie zamawia pociągi. Przetarg na zostać podzielony na 3 pakiety. Linie, na których ruch został obecnie zawieszony, mają być ujęte w zamówieniu.
PARTNER DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport