Partnerzy serwisu:

Koronawirus. Nowe obostrzenia, ale budowlańcy i maszyniści mogą nocować w hotelach

Michał Szymajda 22.12.2020 6,7k

Koronawirus. Nowe obostrzenia, ale budowlańcy i maszyniści mogą nocować w hotelach
fot. M. Szymajda
W Dzienniku Ustaw, z datą 21 grudnia 2020, pojawiło się nowe rozporządzenie, które ma regulować zasady przemieszczania się i możliwości wykonywania pracy zarobkowej w czasie epidemii koronawirusa przez osoby związane z transportem. Chodzi o terminy do 17 stycznia ze specjalnym zaostrzeniem przepisów w czasie sylwestrowego wieczoru i godzin nocnych w Nowy Rok. Prześledziliśmy zmiany, które weszły w życie. 
Osoby, które przekroczą granicę Polski jakimkolwiek środkiem publicznego transportu, a więc np. samolotem, pociągiem, autobusem, czy nawet busem przystosowanym do przewozu osób, mają obowiązek poddać się 10-dniowe kwarantannie. Co istotne: takiego obowiązku nie ma w wypadku przejazdu autem osobowym ani dla kierowcy, ani dla pasażerów. Nie ma go także w wypadku przekraczania granicy pieszo. Obowiązku poddania się kwarantannie nie mają załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący przewóz drogowy przez granicę w ramach czynności zawodowych, a także obsada pociągów. Obowiązku takiego nie ma oczywiście także osoba, która zaszczepiła się już przeciwko Covid-19 I potrafi to udokumentować.

Wiele kontrowersji dotyczyło planowanego całkowitego zamknięcia hoteli. Liczne organizacje kolejowe i z branży budowalnej stanowczo przeciwko temu protestowały, uzasadniając słusznie, że doprowadzi to do paraliżu transportu kolejowego i drogowego. W efekcie rząd, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Ministerstwa Infrastruktury, umożliwił w okresie do 17 stycznia, noclegi w hotelach m.in. załogom samolotów, kierowcom zawodowym w transporcie drogowym I obsadom pociągów. Nocować w hotelach mogą także “pracownicy zarządcy infrastruktury kolejowej zatrudnieni na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego (…), osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego” oraz “pracownicy podmiotów zapewniających ciągłość działania infrastruktury krytycznej obejmującej zapewnienie prądu trakcyjnego oraz paliw płynnych dla przewoźników kolejowych”.

Wiele kontrowersji dotyczy ograniczeń w przemieszczaniu się, które wprowadzone zostaną 31 grudnia od godziny 19 do 1 stycznia, do godziny 6 rano. Jak czytamy w rozporządzeniu, przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie "w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej", a także w celu “zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Jak dowiedzieliśmy się w PKP Intercity, pociągi zaplanowane do kursowania między godziną 19 a 6 rano 1 stycznia w większości zostaną wyprawione w trasy. Wiąże się to z koniecznością zachowania obiegów pociągów w dniach następnych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport