Partnerzy serwisu:

Koronawirus. Czy na kolei zabraknie pracowników z powodu opieki nad dziećmi?

Witold Urbanowicz 17.03.2020 5,8k

Koronawirus. Czy na kolei zabraknie pracowników z powodu opieki nad dziećmi?
fot. Michał Szymajda
Przez co najmniej dziesięć najbliższych dni zamknięte będą przedszkola i szkoły. Na mocy specustawy ws. walki z koronawirusem pracownikom posiadającym dzieci do ukończenia ósmego roku życia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni. Zarządca infrastruktury kolejowej i największy przewoźnik kolejowy zapewniają, że są przygotowani na taką sytuację i przerw w ruchu z tego powodu nie będzie.
Szkoły są zamknięte formalnie od dzisiaj (16 marca) do 25 marca włącznie. Zajęcia nie odbywały się jednak już w czwartek i piątek zeszłego tygodnia. Placówki świadczyły jedynie działalność opiekuńczą. Łącznie zajęć nie będzie mieć ok. 4,58 mln uczniów szkół i 1,41 mln przedszkolaków.

W związku z nieprzewidzianym zamknięciem szkół pracownikom przysługuje prawo do zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8. roku życia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – przewidziany w specustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – wynosi 14 dni. Co ważne, okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie jest wliczany do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

W tej sytuacji pojawiają się pytania o to, czy nie zabraknie pracowników. – Liczba pracowników z uprawnieniami do opieki nad dziećmi nie powinna wpływać na funkcjonowanie spółki. PKP Polskie Linie Kolejowe na bieżąco dostosowują się do sytuacji tak, aby utrzymać ruch kolejowy i zapewnić bezpieczne podróżowanie pasażerów – zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. Jak zaznacza, spółka już w lutym przygotowała wytyczne postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem. – PLK na bieżąco współpracują z obsługą pociągów. Podejmowane są decyzje w zależności od sytuacji na kolejach sąsiednich. Realizowane są aktualne zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi rzecznik.

Na zmieniającą się sytuację, w tym dostępność pracowników, przygotowuje się też spółka PKP Intercity. – W PKP Intercity pracuje specjalnie powołany przez Zarząd zespół, w ramach którego kompetencji jest bieżące opracowywanie planów i możliwych scenariuszy pozwalających na zachowanie podstawowej i ciągłej działalności spółki, tj. realizacji kolejowych przewozów dalekobieżnych – mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony