Partnerzy serwisu:

Korekta rozkładu jazdy PR w Polsce Wschodniej

jar, Rynek Kolejowy 10.03.2016 195

Korekta rozkładu jazdy PR w Polsce Wschodniej
fot. Rafał Jasiński
W województwach Polski Wschodniej korekta rozkładu jazdy nie przyniesie zbyt wielu zmian w ruchu regionalnym. Tradycyjnie już najwięcej nowości w rozkładzie pojawi się na Podkarpaciu. Ponadto w Lubelskiem i Podkarpackiem od końca kwietnia rozpocznie się obsługa tras, gdzie pociągi kursują tylko w sezonie.
Podkarpackie: Nowe połączenia weekendowe

Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy pociągów na kolejny odcinek sieci województwa podkarpackiego wracają połączenia regionalne. Jak informuje Przewozy Regionalne Oddział Podkarpacki zacznie być realizowane połączenie weekendowe Rzeszów – Gorlice – Jasło. W ciągu tygodnia pojadą 4 pociągi. Ze stolicy regionu podkarpackiego skład do Gorlic wyruszy w piątek i w niedziele, a z powrotem autobus szynowy powróci jedynie do Jasła. W niedziele pociąg ten będzie skomunikowany z pociągiem Łupkowa lub Komańczy. W rozkładzie jazdy pojawiło się również połączenie do przystanku Zamość Wschód z Rzeszowa, które będzie realizowane przez m.in. Jarosław, Lubaczów i Horyniec Zdrój. Pociąg będzie kursował podobnie jak w roku ubiegłym, czyli w weekendy (oraz 2 i 3 maja) począwszy od końca kwietnia. Jak już wspomniano, Przewozy Regionalne uruchomią również połączenie turystyczne do Łupkowa. Pociąg będzie kursował podczas długiego weekendu majowego i 26 maja. Wyruszy wczesnym rankiem z Rzeszowa, aby powrócić do niego wieczorem. Utrzymany został pociąg Bieszczadzki Żaczek do Komańczy, który jednak nie pojedzie w okresie kursowania pociągu do Łupkowa. Nowością jest wydłużenie kursowania pociągów kursujących w dni robocze na trasie Jasło – Krosno – Jasło do miejscowości Targowiska, dzięki czemu będzie obsługiwany przystanek Krosno Miasto.

Na innych trasach zmiany w kursowaniu pociągów nie będą zbyt duże i wynikają głównie z prowadzonych inwestycji infrastrukturalnych. Przykładowo pociągi z Rzeszowa do Przemyśla wyruszą wcześniej, np. pierwszy skład w dobie wyruszy aż o 42 minuty przed godziną obecnie obowiązującego odjazdu . Jedynie ostatnie połączenie między tymi miastami zostało opóźnione o kilkanaście minut. Wcześniej odjadą również poranne pociągi regionalne z Rzeszowa do Krakowa.

Lubelskie: Pociągiem do Zamościa Wschód

W województwie lubelskim pociągi osobowe maja wrócić na odcinek Zamość – Zamość Wschód. Niestety, spalinowe zespoły trakcyjne będą obsługiwały tą trasę od połowy kwietnia, czyli miesiąc później od zapowiedzi z początku roku. Po tym terminie wszystkie składy Regio dojeżdżające do Zamościa obsłużą trzy przystanki położone w granicach „Padwy Północy”. Tradycyjnie więcej pociągów pojedzie w długi weekend na przełomie kwietnia i maja. Do Bełżca dotrze po jednym pociągu z Chełma i Lublina, a składy powrotne zakończą jazdę w stolicy regionu. Z Zamościa dojazd do „połączeń roztoczańskich” zapewnią połączenia wahadłowe. Generalnie jednak zmiany w rozkładzie nie będą zbyt wielkie – siatka połączeń pozostaje bez zmian, odjazdy czy przyjazdy pojedynczych pociągów będą się nieco różniły. Okresowo zapowiedziano komunikację zastępczą między Lubartowem a Parczewem, co bardzo wydłuży czas dojazdu do/z Parczewa.

Podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie: minutowe zmiany w rozkładzie

Drobne korekty w rozkładzie będą miały miejsce w województwie podlaskim. Jak informuje Elżbieta Załuska, dyrektor Oddziału Podlaskiego PR, zmiany nastąpią m.in. na trasach z Białegostoku do Ełku, Kuźnicy Białostockiej i Suwałk. Ich wprowadzenie związane jest z pracami infrastrukturalnymi na magistrali Warszawa – Białystok. Dzięki temu zachowane zostaną skomunikowania pociągów regionalnych z dalekobieżnymi.

Większe zmiany zapowiada Oddział Świętokrzyski przewoźnika, ale także ograniczą się one do godzin odjazdów i przyjazdów już kursujących pociągów. Będą one wprowadzane z uwagi na zaplanowane roboty torowe (odcinek Skarżysko-Kamienna – Kielce), a także ze względu na wnioski podróżnych. Różnice w godzinach kursowania składów maksymalnie dochodzą do 25 minut.

W województwie warmińsko-mazurskim zmiany dotyczyć będą również korekt godzin odjazdów i przyjazdów. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Jolanta Pych z Oddziału Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „zmiany w rozkładzie jazdy pociągów wprowadzone od 13 marca 2016 roku będą nieznaczne i w pojedynczych przypadkach sięgną maksymalnie 11 minut”. Wynikają one wyłącznie z zaplanowanych robót infrastrukturalnych. Na uwagę zasługuje pociąg nr 90701/0 rel. Olsztyn Główny – Elbląg, który mimo późniejszego o 11 minut odjazdu ze stolicy regionu do stacji końcowej dotrze tak jak w obecnym rozkładzie jazdy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony