Partnerzy serwisu:

Kontrola trzeźwości kierowców i maszynistów przez pracodawców. MI: Pracujemy nad tym

Michał Szymajda 28.10.2020 2,1k

Kontrola trzeźwości kierowców i maszynistów przez pracodawców. MI: Pracujemy nad tym
fot. M. Szymajda
Ministerstwo Infrastruktury odniosło się do pytań Railway Business Forum, dotyczących statusu projektowanych zmian w prawie, które umożliwią pracodawcom kontrolę stanu psychofizycznego maszynistów i kierowców.
Ministerstwo Infrastruktury, w osobie sekretarza stanu Andrzeja Bittela, odniosło się do problemu braku regulacji prawnych umożliwiających pracodawcom samodzielną weryfikację stanu trzeźwości i obecności w organizmie zatrudnionych substancji odurzających i psychoaktywnych. Sprawa okazała się szczególnie paląca po tym, jak dwóch kierowców komunikacji miejskiej pod wpływem narkotyku spowodowało wypadki w stolicy. 

– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło współpracę z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, celem wspólnego wypracowania rozwiązań pozwalających na uregulowanie zagadnienia przeprowadzania przez pracodawców kontroli trzeźwości pracowników przy jednoczesnym poszanowaniu dóbr osobistych pracowników. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainicjowało również wymianę informacji w tym obszarze z innymi resortami – napisał Andrzej Bittel.

Bittel zgadza się z RBF i innymi organizacjami branżowymi, że problem dotyczy bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Dodaje, że „przedmiotowy problem należy rozwiązać w sposób systemowy”.

– W ocenie resortu kwestie związane z naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych powinny zostać uregulowanie przede wszystkim w przepisach kodeksu pracy, natomiast kwestie dotyczące wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz sposobu przeprowadzania badań na obecność tych środków w organizmie, powinny zostać rozszerzone o inne grupy zawodowe, które mają wpływ na bezpieczeństwo w transporcie – dodał minister. Na razie nie wiadomo kiedy projekt zmian w prawie trafi do dalszych prac legislacyjnych.

Pismo do Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Infrastruktury wystosowało szereg organizacji branżowych. Oprócz Raliway Business Forum m.in. Fundacja Pro Kolej, Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Klaster Luxtorpeda 2.0, Izba Gospodarcza Transportu Lądowego
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony