Partnerzy serwisu:

Końskie: Semafory kształtowe zostaną zastąpione świetlnymi

Kasper Fiszer 05.09.2021 6,5k

Końskie: Semafory kształtowe zostaną zastąpione świetlnymi
Semafor kształtowy (zdjęcie ilustracyjne)fot. Olek Remesz, lic. CC BY-SA 4.0, kadr. kf
Stacji, na których eksploatuje się semafory kształtowe, będzie ubywać. PKP PLK wymieniają je bowiem na świetlne głównie z powodu problemów z zakupieniem części zamiennych do starych urządzeń. W najbliższym czasie sygnalizacja starego typu zostanie zdemontowana w Końskich w województwie świętokrzyskim.
Trwają prace infrastrukturalne na linii kolejowej nr 25 pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Skarżyskiem-Kamienną, które mają pozwolić na wznowienie ruchu pasażerskiego na odcinku Opoczno – Skarżysko. Remont obejmuje przede wszystkim infrastrukturę przystankową oraz odcinki torów leżące bezpośrednio przy peronach. Jak potwierdził krajowy zarządca infrastruktury, w ramach tego zadania zmienione zostaną również urządzenia sygnalizacyjne na stacji Końskie.

Problemem okazuje się zakup części zamiennych

– Wymiana sygnalizacji kształtowej na świetlną wynika ze stanu urządzeń – informuje Izabela Miernikiewicz z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Twierdzi ona, że spółka miała problemy z zakupem części zamiennych do eksploatowanych od lat semaforów. Ocenia także, że urządzenia świetlne zapewnią najwyższą możliwą widoczność sygnałów, co ma przełożyć się na bezpieczeństwo ruchu.

Sygnalizacja kształtowa wciąż stosowana jest na sieci PKP PLK dość powszechnie. Spółka poinformowała nas, że semafory ramienne są użytkowane na ok. 180 stacjach. – Wśród nich są m.in. Żary, Sierpc czy Słupsk – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni.

Coraz mniej stacji z sygnalizacją kształtową


Można się jednak spodziewać stopniowego zmniejszania liczby miejsc stosowania tego typu urządzeń. – Semafory kształtowe są wymieniane na świetlne tam, gdzie wymaga tego ich stan techniczny – mówi bowiem przedstawicielka Polskich Linii Kolejowych. Nie ma natomiast planów ich całkowiteego wyeliminowania z użytku.

Od grudnia tego roku w Końskich zatrzymają się pociągi Polregio z Łodzi do Skarżyska-Kamiennej. Będą to pierwsze od 2009 r. kursy regionalne zapewniające bezpośrednie połączenie województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Przez stację nie zostaną natomiast skierowane żadne pociągi dalekobieżne.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony