Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego rozpoczęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowych. Obecnie obowiązek wycinki obejmuje wszystkie drzewa w promieniu 15 m od osi skrajnego toru.
Wspomniany przepis jest obowiązującym prawem, ale w praktyce trudno znaleźć linię kolejową, nie będącą linią magistralną, na której skutecznie się je egzekwuje. O tym, że jednak warto przekonały się Koleje Dolnośląskie, które ze względu na powalone na tory drzewa musiały wstrzymać komunikację na odcinku linii kolejowej pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą zimą tego roku.
Pod topór może pójść m. in. blisko 2 tysiące drzew znajdujących się przy trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Urząd Transportu Kolejowego zażądał usunięcia wszystkich drzew znajdujących się 15 metrów od osi torów.
Stare drzewa pod topór?
WKD prowadzi obecnie inwentaryzację drzew wzdłuż linii. Wycinka miała rozpocząć się już wiosną bieżącego roku, jednak przesunięto jej termin ze względu na okres lęgowy ptaków. Ma się zakończyć do lutego 2016. Problem w tym, ze gdyby egzekwować 15 metrową przestrzeń od toru, pod topór poszła by także część drzew w obszarach chronionych na terenie Podkowy Leśnej.
Urząd Transportu Kolejowego odniósł się dzisiaj apeli przeciwników wycinki, głównie samorządowców oraz mieszkańców miejscowości przez które przebiega WKD.
UTK rozmawia z Ministerstwem Środowiska
– Wprawdzie zgodnie z obecnie obowiązującym prawem nie istnieje możliwość zaniechania wycinki drzew znajdujących się w odległości mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru linii kolejowej, jednakże uwzględniając postulaty dotyczące zmiany tej odległości oraz kierując się troską o środowisko naturalne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego rozpoczęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących tę kwestię – poinformował UTK.
Jak się dowiadujemy, aktualnie trwa opracowywanie założeń do zmiany dopuszczającej usytuowanie drzew w odległości mniejszej niż 15 m od torów, przy zachowaniu warunków bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. - Kierunek zmian został także poparty przez Ministerstwo Środowiska – poinformował "RK" Urząd Transportu Kolejowego.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
