Partnerzy serwisu:

Koniec prac nad badaniem prywatyzacji PKP Energetyki i PKL

Jakub Madrjas 21.02.2019 7,1k

Koniec prac nad badaniem prywatyzacji PKP Energetyki i PKL
Fot. PKP Energetyka
Minister Infrastruktury rozwiązał zespół ds. analizy prywatyzacji PKP Energetyki i Polskich Kolei Linowych. 
PKP Energetyka została sprzedana Funduszowi CVC Capital Partners, która zarządza m.in. pieniędzmi amerykańskich funduszy emerytalnych, w 2015 roku. Prywatyzacja była krytykowana przez wielu ekspertów oraz przez posłów PiS. Partia zapowiadała odwrócenie tego procesu. We wrześniu 2016 roku PKP SA złożyła w sądzie wniosek o stwierdzenie nieważności transakcji sprzedaży PKP Energetyka. Analizę prawną procesu sprzedaży zamówiło wcześniej ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Prywatyzację badała również Najwyższa Izba Kontroli, która nie dopatrzyła się nieprawidłowości.

Przedstawienie wyników badania sprzedaży PKP Energetyki i Polskich Kolei Linowych przez powołany w ministerstwie zespół było zapowiadane jeszcze na 2016 rok. Do dziś nie zostały one opublikowane. - Postępowanie odnośnie do odwrócenia negatywnych skutków prywatyzacji spółki PKP Energetyka uzależnione jest m.in. od rozstrzygnięć dokonanych przez niezawisły Sąd, przed którym prowadzona jest sprawa z powództwa PKP SA przeciwko nabywcy PKP Energetyka - informował rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś.

W październiku ubiegłego roku, przed wyborami samorządowymi, Polski Fundusz Rozwoju wykupił 99,7% udziałów w sprywatyzowanej w 2013 roku spółce Polskie Koleje Linowe. Kwota transakcji nie została ujawniona. Wiceminister Andrzej Bittel mówił przed rokiem Polskiej Agencji Prasowej, że PKP SA "jest w stanie zapewnić sobie odpowiednie środki finansowe, by odkupić sprywatyzowaną spółkę PKP Energetyka".

Interwencja ambasador USA

W styczniu tego roku minister cyfryzacji Marek Zagórski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Jamie Heywood, szef europejskiej części Ubera na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli 26-milionową inwestycję w Krakowie. Stało się to po tym, jak „Fakt” ujawnił list amerykańskiej ambasador w Polsce Georgette Mosbacher, która niebezpośrednio zagroziła zamrożeniem amerykańskich inwestycji w tym sektorze, jeśli Polska przyjęłaby przepisy w praktyce uniemożliwiające działalność Ubera w naszym kraju.

Później "Fakt" podał, że podczas spotkania z ministrem Adamczykiem na temat Ubera, ambasador nieoczekiwanie podniosła temat PKP Energetyki.  – Bardzo jasno powiedziała, że mamy się od PKP Energetyka... odczepić – donosi rozmówca "Faktu". Ministerstwo Infrastruktury nie odpowiedziało na pytanie "Rynku Kolejowego" o przebieg spotkania z ambasador USA.

Koniec prac zespołu

W poniedziałek, 18 lutego 2019 roku Minister Infrastruktury opublikował zarządzenie w sprawie zniesienia Zespołu do spraw analizy dokumentacji dotyczącej prywatyzacji spółek PKP Energetyka oraz Polskie Koleje Linowe. Resort nie podaje efektów trzyletnich działań. - Prace Zespołu do spraw analizy dokumentacji dotyczącej prywatyzacji spółek PKP Energetyka oraz Polskie Koleje Linowe zostały zakończone. W przypadku spółki PKP Energetyka dokumenty Zespołu zostały przekazane do Prokuratorii Generalnej, która na wniosek PKP SA prowadzi postępowanie sądowe w sprawie stwierdzenia nieważności umowy prywatyzacyjnej tej spółki - poinformował "RK" rzecznik resortu Szymon Huptys.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony