Partnerzy serwisu:

Koniec miejscówek za złotówkę do biletów okresowych w PKP Intercity

Michał Szymajda 28.09.2021 7,5k

Koniec miejscówek za złotówkę do biletów okresowych w PKP Intercity
Fot. PKP Intercity
Od 27 września miejscówki do biletów okresowych w pociągach PKP Intercity są bezpłatne. Tym samym, w tym zakresie, przewoźnik wraca do zasad sprzedaży biletów sprzed epidemii koronawirusa.
Obowiązek wnoszenia opłat za miejscówkę do biletów okresowych (do biletów jednorazowych wydawano je wciąż bezpłatnie) w pociągach IC, TLK i EIC w wysokości złotówki, wprowadzono latem 2020. Tłumaczono, że ma to pozwolić na uniknięcie tłoku w pociągach i ograniczyć proceder pobierania kilku miejscówek do np. biletu miesięcznego. Z momentem rozluźnienia zasad przewozu i zniesienia ograniczeń dostępności miejsc w pociągach TLK i EIC, a także części IC, zapis stracił sens.

Milion złotych na dodatkowych miejscówkach

Do zmiany doszło w czerwcu a dopiero teraz, bo od 27 września zmieniono regulamin. Od wczoraj znów możliwe jest pobranie bezpłatnej miejscówki w pociągach IC, TLK i EIC. Inaczej jest w pociągach EIP, gdzie np. do biletu weekendowego MAX należy pobrać miejscówkę za 5 (w 2 klasie) lub 10 złotych (1 klasa) w kasie lub przez internet.

- Zgodnie ze zmianą w przepisach taryfowo-regulaminowych od 27 września zostaje zniesiona opłata 1 zł za miejscówkę do biletów odcinkowych i sieciowych kolejowych. Opłata za miejscówki do kolejowych biletów sieciowych wciąż obowiązuje w pociągach kategorii EIP (5 lub 10 zł w zależności od klasy) - napisała Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity.

Przy okazji interpelacji skierowanej przez posłankę Paulinę Matysiak, ministerstwo infrastruktury poinformowało, że w związku ze sprzedażą miejscówek za złotówkę, tylko w ciągu 6 miesięcy 2021 roku PKP Intercity zarobiło ponad milion złotych.

W ezetach wciąż obowiązkowe miejscówki

Warto pamiętać, że podróż z miejscówkami dalej jest obowiązkowa w wypadku pociągów IC obsługiwanych przez elektryczne zespoły trakcyjne Dart i Flirt oraz spalinowych zespołów trakcyjnych w ramach pociągów TLK kursujących w Bieszczady (TLK Bieszczady i TLK Wetlina). Podobnie jak w Pendolino, nie jest możliwa podróż w nich na miejscach stojących.

Przypominamy, że w przypadku podróży z popularnym biletem weekendowym posiadanie miejscówki nie jest konieczne tylko w wypadku pociągów TLK, IC oraz EIC (w wypadku posiadania Biletu Weekendowego MAX) zestawionych z wagonów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony