Partnerzy serwisu:

Koniec "inwalidów" na biletach PKP IC

Jakub Madrjas 03.09.2016 299

Koniec "inwalidów" na biletach PKP IC
Fot. Życie kołem się toczy by Piotr Czarnota, Facebook
Dla wielu to na pewno mało istotna zmiana. Dla innych – nadzieja na zmianę sposobu myślenia i zwrot w kierunku uprzejmości. Z biletów PKP Intercity zniknęło nacechowanie negatywnie słowo „inwalida”.
W tym tygodniu, dokładnie w nocy z 30 na 31 sierpnia na biletach PKP Intercity określenie wypisu „Dla inwalidy na wózku” zostało zastąpione przez „Dla osoby na wózku”. Poinformował o tym na Facebooku Piotr Czarnota, który prowadzi profil "Życie kołem się toczy". 

Jak tłumaczy we wpisie Czarnota, określenie "inwalida" ma bardzo dużo konotacji negatywnych. – Być może kiedyś było określeniem bardziej neutralnym, teraz kojarzy się jednoznacznie jako stygmatyzujące – czytamy. Podaje też przykłady prawidłowych zwrotów, takie jak: "osoba z niepełnosprawnością" czy po prostu "osoba niepełnosprawna" oraz złe: jak "kaleka", "ułomny", czy właśnie "inwalida".

Zaangażowanie Czarnoty w sprawę nie jest przypadkowe; jest bowiem konsultantem PKP Intercity ds. osób z niepełnosprawnościami. – Zmiana cieszy mnie tym bardziej ponieważ miałem w tej zmianie mały udział – napisał.

Jak dowiadujemy się w PKP Intercity, w spółce funkcjonuje specjalna komórka zajmująca się usprawnianiem procedur związanych z osobami z niepełnosprawnościami. – Z inicjatywy m. in. Piotra Czarnoty, na bazie doświadczeń, została opracowana nowa lista nazewnictwa związana z obsługą osób z niepełnosprawnościami – informuje biuro prasowe spółki. Zmiana dotknęła bowiem nie tylko osoby na wózku. W komunikacji krajowej nastąpiła też zmiana wypisu informującego o rodzaju przedziału „Dla inwalidy” i „Przedział dla inwalidy” na „Dla os. z niepełnosp.”. Dodano też wypis „Opiekun os. z niepeł.

Natomiast na biletach w komunikacji międzynarodowej nastąpiła zmiana wypisu informującego o zmianie rodzaju przedziału z „Dla inwal.-bez wózka” na „Dla os. z niepełnosp.” Oraz zmiana wypisu informującego o rodzaju wagonu z „Dla wózka inwalidzkiego” na „Dla osoby na wózku”. Ponadto nastąpiła zmiana wypisu w ofertach międzynarodowych z „PRZEW.NIEWIDOMEGO” na „PRZEW.OS.NIEWIDOMEJ. Jak tłumaczy PKP IC, niepełne nazwy na biletach związane są z ograniczoną liczbą znaków, które można tam umieścić.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony