Partnerzy serwisu:

Kończy się drugi etap programu Kolej Plus

inf. pras oprac. JM 19.11.2021 4,1k

Kończy się drugi etap programu Kolej Plus
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Kończy się II etap naboru Kolej Plus. Wnioskodawcy do 24 listopada mogą składać do PKP PLK dokumenty z opracowaniem wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych. 
PKP PLK przypomina, że do 24 listopada wnioskodawcy Programu Kolej Plus zobowiązani są do przygotowania dokumentów aplikacyjnych wraz ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi. Dokumenty mają określić niezbędny zakres prac. Wnioskodawcy mają mieć opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Powinna być także deklaracji właściwego organizatora przewozów o uruchomieniu i finansowaniu minimum 4 par pociągów przez 5 lat.

Studia trwają dla 47 projektów


W listopadzie 2020 r. wpłynęło 79 wniosków. Jak informuje PKP PLK. do II etapu naboru do Kolei Plus samorządy zleciły opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych dla 47 projektów (szczegółowo piszemy o nich w tym wątku). W tej puli jest 39 liniowych i 8 punktowych - dotyczących budowy nowych przystanków. Szacowana wartość wniosków przekracza 16 mld zł i obejmuje około 1300 km linii kolejowych.

– Duża liczba zleconych wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych, obejmujących przeszło tysiąc km linii, pokazuje, że kolej jest ważna dla mieszkańców i władz samorządowych ze względu na wzmocnienie komunikacji i rozwój regionów. Kolejnym etapem jest formalno-merytoryczna ocena dokumentów. Następnie będzie lista projektów zakwalifikowanych do realizacji – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych cytowany w komunikacie.

Najwięcej w woj. śląskim

Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim (15), wielkopolskim (5), małopolskim (5) i lubelskim (5). Po 4 projekty złożono w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Po 2 projekty, w woj. lubuskim i łódzkim oraz po 1 projekcie w województwach: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Podczas II etapu naboru do Programu Kolej Plus, PLK wspierały wnioskodawców w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Aplikujący mogli liczyć na konsultacje i otrzymywali informacje dotyczące m.in. o przygotowania postępowań przetargowych wstępnych studiów planistyczno–prognostycznych. W kolejnym etapie projekty będą podlegały wielokryterialnej ocenie. Na analizę wniosków PKP Polskie Linie Kolejowe mają 3 miesiące. Wynikiem prac będzie utworzenie listy rankingowej projektów, a następnie po jej akceptacji przez Ministra Infrastruktury, kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus - przypomina PLK.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony