Partnerzy serwisu:

Koncepcja Stacji Muzeum w połowie lipca

JM/LM 31.05.2016 436

Koncepcja Stacji Muzeum w połowie lipca
rys. PKP SA
Pod koniec 2015 r. PKP S.A. ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Stacji Muzeum. – Autorzy 6 najlepszych prac zostali poproszeni o przygotowanie finalnych koncepcji, które zostaną ocenione przez sąd konkursowy. Ogłoszenie wyników nastąpi w połowie lipca – mówi "Rynkowi Kolejowemu" Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA.
Pod nazwą Stacja Muzeum kryje się koncepcja przeniesienia Muzeum Kolejnictwa na Odolany i opróżnienie przez nie pomieszczeń na Dworcu Głównym. Pierwsze prace w nowej lokalizacji, liczącej aż 27 hektarów, mogłyby się rozpocząć w drugiej połowie 2017 roku. O projekcie pisaliśmy tutaj.

Nowe Muzeum za 66,5 miliona złotych

Od 1 kwietnia 2016 r. majątek Muzeum został przejęty przez nową instytucję pod nazwą Stacja Muzeum. Równocześnie trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Stacji Muzeum. – W kwietniu autorzy sześciu najlepszych prac zostali poproszeni o przygotowanie finalnych koncepcji, które zostaną ocenione przez sąd konkursowy. Ogłoszenie wyników nastąpi w połowie lipca. Autor zwycięskiej koncepcji zostanie zaproszony do podpisania umowy na projektowanie, które jak zakładamy nie zajmie więcej niż jedenaście miesięcy – mówi Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA. Pula nagród w konkursie wynosi 400 tys. złotych, a zwycięzca otrzyma 120 tys.

Jak podkreśla PKP SA, jednym z kluczowych celów konkursu jest zapewnienie ochrony dziedzictwa kulturowego. Do czasu otwarcia nowej placówki dotychczasowe Muzeum Kolejnictwa, które na początku kwietnia oficjalnie zmieniło nazwę na Stacja Muzeum, będzie działać w dotychczasowym miejscu. PKP SA zakłada, że nowy budynek będzie gotowy w drugiej połowie 2017 roku, a pod koniec następnego roku zostanie oddany do użytku. Szacowany koszt budowy Stacji Muzeum to 66,5 mln złotych.

Nowa lokalizacja szansą na rozwój

Nowa lokalizacja kolejowego muzeum wzbudziła na początku wiele kontrowersji. Podnoszono m.in., że zostanie ona przeniesiona w niezbyt dobrze skomunikowane miejsce. – Transport do nowej placówki będzie zapewniony przez ul. Potrzebną, która zostanie poszerzona. Prace w tym zakresie będziemy prowadzić wspólnie z władzami miasta, tak żeby wraz z oddaniem do użytku nowej placówki ulica była gotowa – mówi Jarosław Kołodziejczyk.

– Nam zależy przede wszystkim na tym aby sprzęt i tabor kolejowy były należycie wyeksponowane i zabezpieczone. Mamy świadomość, że jest to miejsce ważne dla społeczności lokalnej, ale też wiemy, że wielu kolejarzy właśnie tam – często jako dzieci – zaraziło się fascynacją kolejnictwem. Dlatego muzeum musi być nowoczesne i atrakcyjne, a to umożliwi nowa lokalizacja – dodaje.

Na miejscu zostaną zbudowane miejsca postojowe dla samochodów. Przedstawiciel PKP SA nie chce jednak odnosić się do pomysłów zbudowania na miejscu nowego przystanku kolejowego i zaznacza, że taki projekt będzie realizowany w drugiej kolejności po zabezpieczeniu odpowiednich środków. Więcej o nowych inwestycjach na terenach kolejowych oraz zarządzaniu nieruchomościami można przeczytać tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony