Partnerzy serwisu:

Chorwacja zamawia 12 pociągów z Koncaru. Trwa przetarg na kolejne 21 jednostek

Michał Szymajda, Artur Bogdanowicz 10.05.2020 4,5k

Chorwacja zamawia 12 pociągów z Koncaru. Trwa przetarg na kolejne 21 jednostek
Fot. Koncar
Chorwackie Koleje zamówią w krajowych zakładach Končar dwanaście elektrycznych zespołów trakcyjnych. Będą to zarówno pojazdy regionalne, jak i podmiejskie.
Koleje Chorwackie, HŽPP (HŽ Putnički Prijevoz), zleciły krajowemu producentowi pociągów Končar Električnih vozila (KEV) dostawę 12 nowoczesnych składów elektrycznych. Zamówienie 11 z 12 pojazdów możliwe jest dzięki pożyczce w wysokości 57,2 mln euro z Europejskiej Spółki Finansowania i Dostawy Taboru Kolejowego (EUROFIMA), której chorwackie HŽ Putnički prijevoz d.o.o. są członkiem (0,82%). Dalszej pożyczki w wysokości 5,2 mln euro udzieli przewoźnikowi Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD). Pierwszy pociąg ma być gotowy za 14 miesięcy, później co miesiąc dostarczany ma być kolejny skład. Pociągi będą wyposażone w rampy dla wózków inwalidzkich, głośniki, wyświetlacze, dodatkowo podróżni będą mogli bezpłatnie skorzystać z dostępu do sieci Wi-Fi.

Končar dostarczy przewoźnikowi 6 pojazdów w wersji regionalnej i 6 w podmiejskiej. Czteroczłonowe pojazdy będą mogły rozpędzić się do 160 km/h, choć na razie raczej nie wykorzystają tej możliwości, z uwagi na to, że taka prędkość obowiązuje jedynie na krótkim, 20-kilometrowym odcinku chorwackiej sieci kolejowej pod Sławońskim Brodem (w Chorwacji rośnie jednak ilość odcinków, gdzie można poruszać się z prędkością 140 km/h).

Dostawy 12 nowych pojazdów są de facto kontynuacją kontraktu podpisanego jeszcze w 2014 roku, zakładającego dostawę łącznie 44 spalinowych i elektrycznych zespołów trakcyjnych. Ostatecznie z tego zamówienia Koleje Chorwackie zamówiły i otrzymały 22 zestawy. Produkcję reszty wstrzymano z uwagi na kłopoty finansowe państwowej spółki, jednak teraz podjęto decyzję o realizacji zamówienia na 10 ezt. HŻPP poszukują środków na sfinansowanie dostawy jeszcze przynajmniej 7 spalinowych trójczłonowych zespołów trakcyjnych.

Obecnie trwa przetarg na dostawy 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych, który finansowany będzie ze środków pomocowych Unii Europejskiej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony