Partnerzy serwisu:

Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PKP Telkol [aktualizacja]

Jakub Madrjas 30.04.2021 6

Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PKP Telkol [aktualizacja]
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Organizacje związkowe działające w spółce PKP Telkol poinformowały, że w celu obrony praw pracowniczych załogi podjęły decyzję o powołaniu Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz wszczęcia procedury sporu zbiorowego.
Jak czytamy w komunikacie, powodem powołania komitetu i sporu zbiorowego jest "długotrwała, bardzo trudna sytuacja finansowa spółki skarbu państwa (zadłużenie przekraczające jej kapitał zakładowy), powtórne wypowiedzenie w dniu 15 kwietnia 2021 r. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz decyzja pracodawcy o redukcji zatrudnienia o 100 osób, co stanowi 16% stanu osobowego spółki". O problemach w Telkolu pisaliśmy szerzej w tym miejscu.

Związki zawodowe uznają działania naprawcze za złamanie porozumienia

– Nie ma przyzwolenia pracowników na zaniechanie dochodzenia winy za karygodne zaniedbania członków poprzedniego zarządu, którzy przyczynili się do doprowadzenia spółki PKP Telkol na skraj przepaści finansowej. Odpowiedzialni za takie zarządzanie spółką skarbu państwa muszą ponieść konsekwencje. Po okresie niespełna roku, mimo uzyskanych oszczędności po stronie pracowniczej w wyniku wprowadzonych w roku 2020 nowym ZUZP redukcji świadczeń wynikających z układu, zarząd spółki oświadczył, że ze względów finansowych wypowiada ponownie zakładowy układ zbiorowy pracy i rozszerza „działania naprawcze” o bezwarunkową konieczność zwolnień pracowników. Strona społeczna uznała powyższe działania pracodawcy za złamanie Porozumienia z 2020 roku, które było wyrażeniem zgody na konsekwencje ograniczeń w wynagrodzeniach pracowników spowodowanych wypowiedzeniem obowiązującego w spółce od 2016 r. ZUZP i wejściem w życie od 1 sierpnia 2020 r. nowego ZUZP – poinformowali związkowcy.

– Strona społeczna powiadamiała wielokrotnie o nieprawidłowościach podmioty odpowiedzialne za nadzór nad działalnością spółki, w tym radę nadzorczą spółki i właściciela – PKP SA. Dwukrotnie wystąpiono o niezwłoczne rozwiązanie problemu do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Wobec braku odpowiedzi zwrócono się o interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego. Szukamy również wsparcia w Radzie Dialogu Społecznego poprzez ogólnopolskie centrale związkowe. Strona społeczna oświadcza, że podjęła i podejmie wszelkie możliwe działania określone w swoich statutach dla ratowania miejsc pracy pracowników spółki PKP Telkol przed skutkami zaniedbań tych, którzy swoimi decyzjami przyczynili się do takiej sytuacji – napisał Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W piśmie nie określono jednak jednoznacznie postulatów. 

Zarząd Telkolu liczy na dialog

Jak poinformował Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA, Polskie Koleje Państwowe nie są stroną sporu zbiorowego wszczętego w PKP Telkol przez organizacje związkowe. Marta Harazińska, specjalistka ds. rekrutacji, rozwoju i komunikacji przekazała “Rynkowi Kolejowemu” stanowisko zarządu spółki w sprawie sporu zbiorowego: – Zarząd PKP Telkol przywiązuje ogromną wagę do dialogu społecznego, dlatego spotkania z organizacjami związkowymi działającymi w spółce odbywają się cyklicznie. Od czerwca ubiegłego roku odbyło się 11 takich spotkań, w których organizacje związkowe były na bieżąco informowane o planach zarządu w zakresie rozwoju spółki oraz o aktualnym stanie jej finansów. Dążąc do ochrony jak największej liczby miejsc pracy, wobec braku woli ze strony organizacji związkowych do zawarcia z zarządem porozumienia, którego celem miało być zawieszenie na czas określony niektórych postanowień ZUZP, zarząd był zmuszony do podjęcia decyzji o wypowiedzeniu ZUZP – tłumaczy przedstawicielka Telkolu.

Zarząd PKP Telkol podkreśla, że od czerwca 2020 r. konsekwentnie realizuje działania naprawcze, które mają na celu nie tylko poprawę sytuacji finansowej spółki, ale także zwiększenie oferty świadczonych usług oraz wzmocnienie pozycji spółki na rynku usług utrzymaniowych dla polskich kolei, co w ocenie zarządu w dłuższej perspektywie przełoży się na poprawę kondycji finansowej spółki, zaś pracownikom zapewni stabilizację zatrudnienia. – Zarząd spółki w dalszym ciągu jest otwarty na dialog z partnerami społecznymi, wierząc, że obie strony mają ten sam cel – dobro pracowników i spółki – czytamy w stanowisku.

[Aktualizacja: Postulaty pracowników]

Jak poinformowała "Rynek Kolejowy" strona związkowa, podstawowe postulaty są określone w dokumencie sporu zbiorowego przesłanym pracodawcy w dniu 19 kwietnia. Przedstawiają się one następująco:

1. Wycofania się Zarządu spółki z wypowiedzenia w dniu 15 kwietnia 2021 r. obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników spółki PKP TELKOL sp. z o.o. zawartego w dniu 28 maja 2020 r. w Warszawie, wpisanego do rejestru zakładowych układów zbiorowych pracy w dniu 08 lipca 2020 r.
2. Wycofania się z rozpoczętego procesu ograniczenia zatrudnienia w spółce.
3. Zaprzestania utrudniania działalności związkowej.
PARTNER DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony