Partnerzy serwisu:

Kolejowy most w Górze Kalwarii w ewidencji zabytków. Jaki los go czeka?

Michał Szymajda 10.08.2021 2,4k

Kolejowy most w Górze Kalwarii w ewidencji zabytków. Jaki los go czeka?
fot. Rafał T / fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0
Znajdujący się na kolejowej linii 12 most w Górze Kalwarii został wpisany przez mazowieckiego konserwatora do ewidencji zabytków. Wkrótce ma być wpisany na listę zabytków, co pozwoli dać mu pełną ochronę.
Kilka dni temu wojewódzki konserwator dla Mazowsza wykonał formalny krok i włączył obiekt do wojewódzkiej, mazowieckiej ewidencji zabytków. Dlaczego? Ponieważ to „cenny przykład kolejowego budownictwa".

Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, decyzja o budowie kolejowej przeprawy na południe od Warszawy, w bezpośredniej bliskości stolicy, zapadła w 1939 roku, jednak przed II wojną światową planów nie udało się już zrealizować. Jednotorowy most powstał w 1951 roku, w związku z budową linii kolejowej Skierniewice – Łuków. To kolejowa magistrala towarowa, z niewielkim ruchem pociągów pasażerskich, na której ruch otworzono w 1954 roku (linia jest zelektryfikowana). Most o długości 620 metrów, przerzucony nad korytem Wisły, składa się z sześciu przęseł. Po linii, z nielicznymi wyjątkami, kursują pociągi towarowe.

Jak podkreśla „Wyborcza”, możliwe, że wpisanie mostu do ewidencji, a wkrótce też do rejestru, przyspieszyło w związku z planowaną przebudową linii kolejowej. Jeśli obiekt znajdzie się w rejestrze, wykonanie jakichkolwiek prac będzie wymagało zgody konserwatora. Dla inwestora, którym będzie właściciel obiektu – PKP PLK – oznacza to więcej formalności, ale obiekt zostanie zachowany w obecnym stanie, a nie zastąpiony nowym.

– Ujęcie mostu w wojewódzkiej ewidencji zabytków wynika z ustawowego obowiązku, polegającego na ewidencjonowaniu zabytków znajdujących się na terenie województwa. Wszczęte postępowanie administracyjne w zakresie wpisu mostu do rejestru zabytków ma na celu ocenę zasadności objęcia go ochroną prawną oraz trwałego zachowania dla przyszłych pokoleń. Zebrany materiał dowodowy nie został jeszcze w całości przeanalizowany – powiedział „Wyborczej” Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ujęcie obiektu w wojewódzkiej ewidencji zabytków oznacza, że obiekt znajdzie się też w gminnej ewidencji zabytków. W tym wypadku pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu wyda organ administracji w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Po wpisaniu przeprawy do rejestru zabytków, wszelkie prace, zwłaszcza zmieniające strukturę lub wygląd obiektu, będą wymagały pozwolenia konserwatora wojewódzkiego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony