Partnerzy serwisu:

Kolejowe organizacje mogą otrzymać 1% podatku

jar, Rynek Kolejowy 23.02.2017 578

Kolejowe organizacje mogą otrzymać 1% podatku
fot. Rafał Jasiński
Podczas rozliczenia się z fiskusem z dochodów za rok 2016 r. istnieje możliwość przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Wśród nich są stowarzyszenia i fundacje, które wykonują działania związane m.in. z zachowaniem zabytków kolejnictwa, organizacją przejazdów okazjonalnych, utrzymaniem infrastruktury oraz promują transport kolejowy.
Środki dla organizacji pożytku publicznego

Od wielu lat istnieje możliwość przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, prowadzących działalność społecznie użyteczną, realizując zadania publiczne z katalogu zawartym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym roku 1% podatku można przekazać 8519 organizacji społecznych. Mogą to zrobić podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku oraz emeryci i renciści. W przypadku ostatnich z wymienionych grup, aby skorzystać z tego uprawnienia muszą samodzielnie wypełniać PIT-37. Od strony technicznej przekazanie środków na rzecz wybranej organizacji następuje przez wpisanie w odpowiednie rubryki nazwy organizacji, numeru, pod którym jest ona zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz kwoty, nie wyższej niż 1% podatku.

Lista organizacji

Na liście uprawnionych stowarzyszeń i fundacji znalazły się także podmioty działające na rzecz transportu szynowego:
– Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, Rogów, nr KRS 0000061869;
– Grodziska Kolej Drezynowa, Grąblewo, nr KRS 0000254917;
– Klub Miłośników Pojazdów Szynowych, Poznań, nr KRS 0000074961;
– Klub Sympatyków Kolei, Wrocław, nr KRS 0000076410;
– Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Jaworzyna Śląska, nr KRS 0000225114;
– Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjazny Transport, Czeremcha, nr KRS 0000167823;
– Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piaseczno, nr KRS 0000184512;
– Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Warszawa, nr KRS 0000216091;
– SISKOM - Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji, Warszawa, nr KRS 0000260007;
– Stowarzyszenie Skansen „Parowozownia Kościerzyna”, nr KRS 0000269166;
– Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki, Koszalin, nr KRS 0000244589.
Na liście znalazły się organizacje zajmujące się zachowaniem infrastruktury (głównie wąskotorowej), utrzymaniem i ekspozycją (często zabytkowego) taboru. Są tam również organizacje realizujące przewozy o charakterze muzealnym i turystycznym, a także lobbujące (m.in. w ciałach opiniodawczych i doradczych przy organach administracji publicznej) na rzecz rozwiązań przyjaznych dla korzystających z usług transportu szynowego. Warto podkreślić, że w tym roku uprawnienia do uzyskiwania środków z 1% uzyskała normalnotorowa kolej drezynowa.

Dodatkowo, na liście organizacji pożytku publicznego znajdują się kluby sportowe o rodowodzie kolejowym, stowarzyszenia zrzeszające emerytów i rencistów – transportowców, a także organizacje promujące transport publiczny (np. rowerowy) oraz udzielające pomocy ofiarom wypadków, w tym kolejowych.

Realne wsparcie

Nierzadko środki trafiające na konta podmiotów OPP stanowią ich realne wsparcie. Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku na konta 9 z wymienionych organizacji trafiło blisko 121,5 tys. zł. Najchętniej podatnicy wspierali Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei (28 424,13 zł), które m.in. prowadzi skansen na terenie parowozowni w Skierniewicach. Po ponad 20 tys. zł na wpłynęły na konta operatorów kolei wąskotorowych - Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, zarządcy Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, oraz Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Po kilkanaście tysięcy złotych podatnicy przekazali dolnośląskim instytucjom opiekującym się zabytkowym (choć nie tylko) taborem, które również uruchamiają pociągi prowadzone parowozami (jaworzyńskie Muzeum i wrocławski Klub Sympatyków Kolei). Mniejsze kwoty (od 2 do 10 tys. zł) trafiły do pozostałych stowarzyszeń.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki finansowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony