Partnerzy serwisu:

Kolejny krok w kierunku budowy Rail Baltiki

Tomasz Kościelny 26.02.2018 3,4k

Kolejny krok w kierunku budowy Rail Baltiki
Fot. rail-baltica.lt
Zakończyła się faza planowania przebiegu linii kolejowej Rail Baltica na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. Dla całej trasy zostały dopięte już procedury związane z planami zagospodarowania przestrzennego na terytorium tych trzech krajów. To oznacza, że inwestycja może wkroczyć w kolejną fazę.
Estonia jako ostatnia zakończyła prace nad przebiegiem linii i stworzeniem planów zagospodarowania dla jej obszaru. Działania we wszystkich trzech krajach koordynowała odpowiedzialna za powstanie linii spółka RB Rail. Plany dla Łotwy zostały zakończone w sierpniu 2016 roku, następnie – dla Litwy (dla odcinka Kowno – granica litewsko-łotewska) – w styczniu roku 2017.

Najkorzystniejszy wariant przebiegu linii na terytorium Estonii był omawiany we wszystkich prowincjach, przez które ma przebiegać (Harju, Rapla, Parnawa). Przy tej okazji odbyło się 86 spotkań konsultacyjnych, w które zaangażowali się przedstawiciele lokalnych społeczności, a także organizacji pozarządowych. Wzięło w nich udział ponad 4200 osób. Zakończenie procedury oznacza, że można przejść do kolejnej fazy inwestycji.

Joint venture RB Rail, koordynująca prace przy budowie linii, może teraz zająć się projektem technicznym. Powstała ona pod koniec 2014 roku. Jej zadaniem jest centralny nadzór nad projektem dla trzech krajów, przez terytorium których linia ma przebiegać. O szybsze tempo realizacji projektu apelowała ostatnio w Wilnie unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc, w obawie przed utratą przez kraje bałtyckie dofinansowania na realizację tego dużego przedsięwzięcia. Zaapelowała także o większe zaangażowanie Polski w realizację tego międzynarodowego projektu.

Unia Europejska na okres 2014-2020 zabezpieczyła finansowanie budowy linii na poziomie miliarda 200 milionów euro. Kolejne 100 mln euro zabezpieczono w minionym roku. Dofinansowanie tego projektu wynosi 85% wartości inwestycji. Całkowity koszt budowy Rail Baltiki jest szacowany na kwotę 5 mld 800 mln euro. Inwestycja pozwoli na kolejowe, normalnotorowe połączenie Tallina z Warszawą. Cały projekt ma być gotowy w 2026 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony