Partnerzy serwisu:

Kolejny duży kontrakt CAF w Azji

Roman Czubiński 24.12.2020 50

Kolejny duży kontrakt CAF w Azji
By kallerna - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Hiszpański producent uzyskał kontrakt na dostawę 48 sześcioczłonowych zespołów trakcyjnych dla kolei w Mjanmie (Birmie). Oznacza to dalsze wzmocnienie obecności firmy w regionie Azji i Pacyfiku – informuje biuro prasowe CAF. Firma będzie podwykonawcą Mitsubishi Corporation.
Birmańskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji zleciło modernizację systemu kolejowego kraju Mitsubishi Corporation. Przedsięwzięcie będzie składało się z kompleksowej poprawy parametrów infrastruktury, wymiany systemów sterowania, modernizacji dworców oraz dostawy nowego taboru.

Właśnie tej ostatniej kwestii dotyczy umowa podwykonawstwa z hiszpańskim producentem, który ściśle współpracuje z Mitsubishi przy podobnych projektach od wielu lat. Wartość umowy Mitsubishi z CAF przekracza pół miliarda euro. Jej sfinansowanie umożliwiła międzypaństwowa pożyczka, udzielona Birmie przez rząd Japonii.

Zadaniem CAF jako podwykonawcy będzie zaprojektowanie i dostarczenie nowoczesnych, spalinowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych o łącznie 246 członach. Każda jednostka będzie składała się z 6 członów. Jedenaście zespołów ma obsługiwać kolej obwodową w dawnej stolicy kraju, Rangunie, a kolejnych 30 – również przewidzianą do modernizacji magistralę Rangun – Mandalaj. Dostawę pojazdów przewidziano na lata 2023-2025.

Linia obwodowa ma 46 km długości i przebiega przez centrum Rangunu. O obecnym stanie technicznym trasy może świadczyć czas potrzebny do jej przejechania pociągiem rozkładowym – blisko 3 godziny (170 minut). Po zakończeniu prac czas przejazdu ma zostać skrócony do godziny (inne źródła podają jednak wyższą wartość – godzinę i 50 minut).

Długość drugiej z linii przewidzianych do modernizacji wynosi 620 km. Jest ona jedną z nielicznych w kraju tras dwutorowych. Na trasie znajduje się także obecna stolica Birmy – Naypyidaw. Rangun i Naypyidaw są dwoma największymi ośrodkami gospodarczymi kraju. Również tu oczekiwanym efektem prac jest radykalne skrócenie czasu podróży (z 15 do ok. 8 godzin na całej trasie). Oba przedsięwzięcia mają poza tym poprawić komfort i bezpieczeństwo pasażerów, przyczynić się do wzmocnienia gospodarki kraju, podniesienia jakości życia oraz nadania systemowi transportowemu bardziej zrównoważonego charakteru.

Przykładem współdziałania CAF i Mitsubishi są w tym regionie świata np. dostawa taboru dla lekkiej kolei w stolicy Filipin oraz kompleksowa budowa systemu transportowego w australijskiej Canberze. Obie firmy wspólnie modernizowały także metro w Istanbule. Pojazdy szynowe CAF można spotkać też – między innymi – w Hongkongu, New Delhi Kaohsiung na Tajwanie.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony