Partnerzy serwisu:

Kolejne opóźnienie modernizacji linii Warszawa – Radom

Przegląd prasy 21.07.2016 868

Kolejne opóźnienie modernizacji linii Warszawa – Radom
fot. Latylatylaty CC BY 3.0
PLK nie zdąży wyremontować linii nr 8 Warszawa – Radom do końca 2020 r. Brakuje bowiem kluczowego dokumentu dla odcinka Warka – Radom. Obecnie planowany termin zakończenia inwestycji to 2022 rok.
Linia do Radomia z Warszawy przez Warkę i Radom do Kielc i dalej do Krakowa. W ubiegłym roku zmodernizowano stację Radom za 100 mln wraz z budową Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym. Pod koniec lipca ubiegłego roku podpisano umowę na modernizację odcinka od Okęcia do Czachówka. To 27 km, które Trakcja PRKiI przebudowuje za 462 mln zł. Prace na tym odcinku rozpoczęły się w I kw. 2016 r. 

W ubiegłym roku rozpisano także dwa przetargi na inne odcinki linii nr 8. Pierwszy dotyczy LOT-ów: C, D, E (od km 58.100 do km 100.850) na odcinku Warka – Radom. To linia jednotorowa, a PLK planują budowę drugiego toru. Termin zakończenia tego przetargu przesuwano kilka razy. W maju ogłoszono, że w zamówieniu tym zgłosiło się 11 konsorcjów. PLK nie wyłoniła jeszcze wykonawcy, a umowa na tę inwestycję ma być podpisana w 2017 r. Przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” napotyka spore problemy. Ich powodem są liczne odwołania potencjalnych wykonawców na zapisy przetargu. Problemy są także z wyłonieniem nadzorcy części inwestycji. Opisujemy je TUTAJ. Drugie postępowanie dotyczy odcinka Warszawa Okęcie – Radom na szlaku Czachówek Południowy – Warka (od km 38,800 do km 58,100). Do PLK wpłynęło osiem ofert, jednak nie podano jeszcze terminu zakończenia przetargu

Jak się okazuje, opóźnienia w postępowaniu przetargowym to nie jedyny problem. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, dla obu odcinków brakuje decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska ma wydać decyzję w I kw. 2017 r. Ponadto dla odcinka Warka – Radom brakuje decyzji lokalizacyjnej, bez której nie można rozpocząć wykupu działek niezbędnych do budowy drugiego toru na tej linii. Z tego powodu PLK po raz kolejny przesunęła termin realizacji inwestycji – obecnie to 2022 rok. Tym samym opóźnienie tej inwestycji wynosi już 12 lat.

 Aktualizacja godz. 15.25 W odpowiedzi na nasze pytanie PLK wysłała następujące stanowisko:
 
"Zgodnie z harmonogramem trwa procedura przetargowa na przebudowę dalszych odcinków linii od Czachówka do Radomia. Od grudnia 2015 dla jednego (Czachówek – Warka) i od marca 2016 r dla drugiego odcinka (Warka – Radom) PLK weryfikuje złożone przez oferentów wnioski w I etapie przetargu ograniczonego. W sierpniu do wybranych firm wysłane zostaną zaproszenia do udziału w drugim etapu przetargu.

W marcu 2015 roku PLK złożyło do RDOŚ wniosek, a następnie, w marcu 2016 roku Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, niezbędne do uzyskania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach - która jest potrzebna do uzyskania pozwoleń na budowę. Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach planujemy uzyskać jeszcze przed podpisaniem umowy z przyszłym wykonawcą robót w systemie „projektuj i buduj”, czyli jeszcze w końcu 2016 r., maksymalnie w pierwszym kwartale 2017 roku.

Kolejno pozyskiwane będą decyzje lokalizacyjne.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych dla odcinka między Czachówkiem a Warką to rok 2020. Na odcinku Warka – Radom, gdzie dobudowany będzie drugi tor i konieczne są – wprowadzone w bieżącym roku, dodatkowe procedury, zakończenie prac przewidziane jest na początek 2022 roku."
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony