Partnerzy serwisu:

Kolejna podwyżka cen biletów Kolei Mazowieckich. Ile będą teraz kosztować?

Jakub Madrjas 27.06.2022 7,5k

Kolejna podwyżka cen biletów Kolei Mazowieckich. Ile będą teraz kosztować?
Fot. Adam Kilian
Od początku lipca znów wzrosną ceny biletów Kolei Mazowieckich. Przewoźnik wskazuje na rekordowy poziom inflacji. 
Od lipca Koleje Mazowieckie zmieniają taryfę przewozową – w tym ceny biletów. Jak tłumaczy przewoźnik, jest to związane przede wszystkim z niespotykanym od 20 lat wzrostem inflacji, cen energii elektrycznej, stóp procentowych oraz kosztów materiałów eksploatacyjnych. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów działalności spółki niezbędnych do realizacji przewozów kolejowych – podkreślają KM, podając, że wg danych GUS w porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. wzrosły o 13,9%, a z poprzednim miesiącem o 1,7%.

Gwałtowny wzrost kosztów przewoźnika


– Obecna sytuacja ekonomiczna ma znaczący wpływ na wzrost wszystkich kosztów, które musi ponieść spółka Koleje Mazowieckie. Najbardziej widać to na przykładzie cen energii elektrycznej, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu przewoźnika kolejowego. – Niekorzystne zmiany na rynku w IV kwartale 2021 roku spowodowały wzrost kosztów energii Kolei Mazowieckich o ok. 27% w stosunku do założeń. Szacujemy, że zwiększą one koszty energii w bieżącym roku o ponad 50 mln zł. Wzrosły także wydatki związane z utrzymaniem naszych pojazdów, których mamy ponad 300 jednostek. Do ich utrzymania spółka zużywa bardzo duże ilości różnych materiałów. Brak stabilności na rynku dostaw i wysoka inflacja spowodowały znaczny wzrost cen w stosunku do tych z ubiegłego roku. Przykładem tego wzrostu są m.in. materiały eksploatacyjne, których ceny, w zależności od asortymentu, wzrosły od 51% do ponad 168%. Wzrost cen oleju napędowego i opałowego również dotyczy działalności spółki – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich cytowany w komunikacie..

Ponadto, wzrosły opłaty za dostęp do stacji pasażerskich, bez których Koleje Mazowieckie nie byłyby w stanie świadczyć usług na terenie Mazowsza. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wzrost o ponad 23%. Wzrosły również koszty związane z finansowaniem zakupu nowego taboru oraz modernizacji i napraw dotychczas posiadanych pojazdów. Najlepiej świadczą o tym odsetki naliczone od kredytów, które za 5 miesięcy bieżącego roku wyniosły blisko 9 mln zł. To oznacza wzrost o 285% w stosunku do analogicznego okresu z 2021 roku. – To są ogromne koszty. Zmiana cen biletów od 1 lipca br., w wysokości średnio 12%, nie pokryje nawet w 50% rosnących, z miesiąca na miesiąc, kosztów naszej działalności – dodaje Dariusz Grajda.

Ile będą teraz kosztować bilety Kolei Mazowieckich?

Poprzednią podwyżkę cen biletów mazowiecki przewoźnik wprowadził niedawno, bo w grudniu 2021 roku. Jak wyglądają nowe ceny? Bez zmian pozostaje cena biletów do 5 km - normalny dalej kosztuje 4,20 zł. Od 6-10 kim zapłacimy już jednak 7,50 zł zamiast 6,70 zł. W kategorii 91-100 km bilet będzie kosztować 28,90 zł – o 3,10 zł więcej niż teraz. Ceny biletów miesięcznych normalnych wyniosą 124 zł na odc. do 5 km, 166 zł na odcinek do 10 km, a na przykładowy odcinek do 100 km – 521 zł. Poprzednio było to odpowiednio 111, 148 i 465 zł. 

To nie wszystkie zmiany. Od lipca rodzice lub małżonkowie rodziców posiadający Kartę Dużej Rodziny będą mogli nabywać bilety z ulgą ustawową od cen podstawowych; w ofercie przejazdów grupowych każdy z uczestników grupy będzie podróżował zgodnie z indywidualnymi uprawnieniami, natomiast nadal na każde 10 osób płacących za przejazd będzie przysługiwał bezpłatny przejazdy dla opiekuna/ów grupy. Z kolei oferta "bilety odcinkowe bezimienne" zostanie wycofana. Z nową tabelą cen można zapoznać się tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony