Partnerzy serwisu:

Kolejna faza prac na Rail Baltica do Białegostoku. Będzie więcej autobusów za pociągi

inf. pras 08.04.2021 63

arrow
arrow
Kolejna faza prac na Rail Baltica do Białegostoku. Będzie więcej autobusów za pociągi
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Kolejna faza prac na Rail Baltica do Białegostoku. Będzie więcej autobusów za pociągi
Kolejna faza prac na Rail Baltica do Białegostoku. Będzie więcej autobusów za pociągi
Przebudowa linii Rail Baltica na odcinku Czyżew - Białystok od 12 kwietnia wchodzi w kolejną fazę - informuje PKP PLK. Rozpocznie się budowa nowych peronów na stacji Białystok, przebudowa przystanków między Łapami a stolicą Podlasia oraz budowa mostu nad Narwią.
Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe na trasie Rail Baltica między Warszawą a Białymstokiem na odcinku Czyżew – Białystok warta jest ponad 3,3 mld zł. To jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited. Jest to pierwsza tak duża inwestycja kolejowa realizowana przez chińskiego wykonawcę w Polsce. Rynek Kolejowy szerzej pisał o tym tutaj. Prace mają potrwać do lipca 2023 roku (37 miesięcy). 

Perony na stacji Białystok

Jak podaje inwestor, przebudowa od 12 kwietnia wejdzie w kolejną fazę. Roboty obejmą jeden z dwóch torów pomiędzy Łapami i Białymstokiem. Przebudowywane będą przystanki w Uhowie, Bojarach, Niewodnicy i Klepaczach. W Baciutach w miejsce przystanku powstanie stacja. Wybudowane zostaną skrzyżowania bezkolizyjne zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Jednym z największych wyzwań będzie budowa nowego, prawie 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie. Nowa przeprawa na lata zapewni sprawne podróże i przewóz towarów na międzynarodowej linii. Rozpoczęcie prac, m.in. demontaż torów, poprzedzi przygotowanie bezpiecznych i oznakowanych przejść.

Na stacji Białystok wykonawca w kwietniu rozszerzy zakres robót. Dotychczas poza peronami zdemontowano około 30 km starych torów i sieci trakcyjnej. Budowane jest lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które zapewni bezpieczne i sprawne kursy pociągów. W kwietniu prace będą widoczne przy peronach nr 1 i 2 oraz sąsiadujących torach. Wykonawca rozpocznie roboty przy kładce prowadzącej od ul. św. Rocha. Przygotowywany będzie teren pod budowę tuneli pod torami - zapowiada PLK.

Czynna pozostaje kładka nad torami przy dworcu PKS. Dla podróżnych, po zakończeniu prac na stacji w Białystok, zwiększy się komfort obsługi. Będą 4 nowe zadaszone perony z wyświetlaczami i nagłośnieniem. Z budynku dworca na perony będzie prowadziło przejście wyposażone w pochylnie.

Poza stacją Białystok, w Starosielcach przygotowywana jest łącznica kolejowa, która połączy linię z Ełku z linią do Bielska Podlaskiego. Postępują prace od granicy województwa do stacji Racibory. W Czyżewie roboty obejmują perony, teren wiaduktu kolejowego oraz drogi dojazdowe. Obok torów widać konstrukcje sieci trakcyjnej. W Szepietowie wykonawca przygotowuje budowę nowych peronów i przygotowywany jest teren do prac torowych oraz budowy dwóch wiaduktów nad torami.

Będzie komunikacja zastępcza

Jak informuje PLK, ruch pociągów na linii Białystok-Warszawa będzie utrzymany. Jednak prace na jednym z dwóch torów na odcinku z Łap do Białegostoku wymagają zmiany w rozkładzie jazdy.

Na odcinku Białystok-Szepietowo zastępcza komunikacja autobusowa jest przewidziana za większość pociągów regionalnych Polregio. Komunikacja zastępcza obejmie też jeden pociąg PKP Intercity na odcinku Białystok – Warszawa. Informacje o kursowaniu pociągów od 12 kwietnia już od kilku tygodni są dostępne w rozkładach jazdy. 
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony