Partnerzy serwisu:

Kolejna akwizycja PKP PLK. Celem Telkol

Jakub Madrjas 23.08.2022 3,6k

Kolejna akwizycja PKP PLK. Celem Telkol
fot. PKP Telkol
PKP Polskie Linie Kolejowe nie zaprzestają przejęć kolejnych spółek. Do UOKiK wpłynął wniosek w sprawie przejęcia bezpośredniej kontroli przez PLK nad PKP Telkol.
Wniosek o przejęcie przez PKP Polskie Linie Kolejowe kontroli nad spółką PKP Telkol z Grupy PKP wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta 8 sierpnia, a został opublikowany 17 sierpnia. Jak komunikuje urząd, koncentracja ma nastąpić w formie przejęcia bezpośredniej kontroli poprzez objęcie wszystkich udziałów w kapitale zakładowym PKP Telkol.

PKP PLK jest zarządcą narodowej sieci linii kolejowych. Do podstawowych zadań spółki należy: zarządzanie infrastrukturą kolejową, w tym m.in. udostępnianie linii kolejowych i obiektów infrastruktury usługowej, świadczenie usług z tym związanych i pobieranie z tego tytułu opłat oraz prowadzenie ruchu kolejowego, utrzymywanie infrastruktury kolejowej w stanie zapewniającym bezpieczny ruch kolejowy, zarządzanie nieruchomościami będącymi elementem infrastruktury kolejowej, budowa, rozwój i modernizacja sieci kolejowej. PKP PLK jest podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe. Z kolei Telkol specjalizuje się w utrzymaniu infrastruktury służącej do świadczenia usług związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego. W skład utrzymywanej infrastruktury wchodzą łącza analogowe, systemy i urządzenia TVU, urządzenia końcowe i sterowania ruchem, radiotelefony wraz z instalacjami antenowymi oraz wszelkie systemy informacji podróżnych. Telkol działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - podał urząd.

Regres Telkolu

PKP Telkol powstało pięć lat temu w oparciu o połączenie wydzielonych przed prywatyzacją TK Telekom spółek PKP Budownictwo i PKP Utrzymanie. Przez długi czas nie było jednak do końca wiadomo, jaka będzie przyszłość spółki. W 2018 i 2019 roku spółka próbowała wygrać przetargi PKP PLK na wygłaszanie komunikatów na stacjach i przystankach, ale nie była w stanie zaoferować niższych cen od prywatnej konkurencji i zamówień w końcu nie przyznano wcale.

W 2020 roku przeprowadzono duże zmiany w zarządzie spółki. W kolejnym roku - rozpoczęły się redukcje zatrudnienia, a w spółce zawiązano komitet protestacyjno-strajkowy. Przez ostatni rok o spółce było cicho - nie jest nawet aktualizowana jej strona internetowa. W lutym 2022 roku pojawiła się krótka informacja o udzieleniu zamówienia Telkolowi przez Koleje Mazowieckie na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Niedawno spółka wystosowała też nowe ogłoszenie o pracę - na stanowisko specjalisty ds. planowania.

Rośnie grupa PKP PLK

To kolejne działanie mające powiększyć strukturę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe po przejęciu PNI, wzmocnieniu własnych spółek wykonawczych, czy prowadzonym przejęciu Trakcji i proponowanym wykupieniu Cargotoru z PKP Cargo.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony