Partnerzy serwisu:

Koleje Wielkopolskie z VT628 Arrivy

Kasper Fiszer 11.06.2018 5,2k

Koleje Wielkopolskie z VT628 Arrivy
VT628 Arrivy RPfot. Filip Danielczyk, lic. CC BY-SA 4.0
Pasażerowie Kolei Wielkopolskich korzystający z pociągów kursujących na liniach z Poznania do Gołańczy i Wolsztyna od kilku dni podróżują pojazdem nowego typu. Spółka wydzierżawiła bowiem od Arrivy jednostkę serii VT628. Pojazd obsługuje wielkopolskie trasy w zastępstwie za jeden z wypożyczonych SA134, który przechodzi przegląd poziomu P3.
W taborze eksploatowanym przez Koleje Wielkopolskie pojawił się ostatnio pojazd bardzo nietypowy, bo modelu niewykorzystywanego wcześniej przez tego przewoźnika: jednostka serii VT628. Jak potwierdza samorządowa spółka, spalinowy zespół trakcyjny wypożyczony jest od Arrivy RP. Najprawdopodobniej nie będzie jednak eksploatowany w rejonie Poznania długo.

Miesiąc na przegląd P3 szynobusu z Pesy

– Nasza spółka dzierżawi od Arrivy RP pojazdy SA134-001 i SA134-002. Ze względu na konieczność wykonania przeglądu pojazdu SA134-002 został on przekazany do właściciela, a do czasu zakończenia prac dzierżawimy od Arrivy RP pojazd VT628.4-692 – tłumaczy bowiem Marek Pawicki, dyrektor Pionu Techniczno-Eksploatacyjnego KW. Jednostka trafiła do KW 30 maja.

Według obecnych planów niebieski pociąg sprowadzony tymczasowo w zamian za szynobusy SA134 będzie użytkowany w Wielkopolsce do końca czerwca. Do tego czasu będzie on kursował na trasach wybiegających z Poznania: do Gołańczy przez Wągrowiec i do Wolsztyna przez Grodzisk Wielkopolski. Początek lipca nie będzie jednak oznaczał najpewniej końca eksploatacji taboru Arrivy przez Koleje Wielkopolskie.

Pojazdy KW są wyłączone z ruchu z uwagi na przeglądy i naprawę powypadkową

– Obecnie trzy [nasze] pojazdy są wyłączone z eksploatacji w wyniku skierowania ich na przegląd z poziomu P4 – wskazuje bowiem nasz rozmówca. – Dodatkowo pojazd SA134-010 od 12 lutego tego roku jest wyłączony z eksploatacji [ze względu] na naprawę awaryjną połączoną z przeglądem poziomu P3 po zdarzeniu z samochodem ciężarowym na przejeździe kolejowo-drogowym – przypomina. Pojazdem zastępczym sprowadzonym za ten szynobus jest pozostający wciąż we flocie KW SA134-001.

– Ze względu na trudną sytuację taborową i konieczność zabezpieczenia pojazdów celem realizacji nowego rozkładu jazdy [obowiązującego] od 10 czerwca zaszła konieczność wydzierżawienia dodatkowych jednostek – podsumowuje przyczyny decyzji o wypożyczeniach przedstawiciel Kolei Wielkopolskich. Zwraca on też uwagę na zwiększenie zapotrzebowania na tabor. Jest ono związane z niedzielnym startem funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Arriva chce funkcjonować także jako pool taborowy

Zespół trakcyjny VT628 jest ciekawostką także w taborze swojej macierzystej spółki. We wrześniu 2017 r. Arriva RP pozyskała trzy pojazdy tego typu od DB Regio. Pierwszy z nich wyruszył w trasę z pasażerami w listopadzie ubiegłego roku. Przewoźnik chce bowiem wycofywać stopniowo ze swojej floty najstarsze wozy MR/MRD. Już w momencie sprowadzenia VT628 do Polski Arriva RP zapowiadała, że wykorzysta je również do stworzenia poolu taborowego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony