Partnerzy serwisu:

Koleje Węgierskie z wielkim przetargiem na elektrowozy wielosystemowe

Michał Szymajda 22.01.2020 139

Koleje Węgierskie z wielkim przetargiem na elektrowozy wielosystemowe
Traxx MAV StartFot. Gajdos Márk, CC BY-SA 4.0
MÁV-Start, węgierski państwowy operator pasażerskich połączeń dalekobieżnych, opublikował właśnie olbrzymi przetarg na dostawę aż 115 lokomotyw wielosystemowych.
MÁV potrzebuje lokomotyw, aby zastąpić pozostające w służbie liniowej elektrowozy serii V43, będące dla Węgrów konstrukcją tak rozpoznawalną, jak polskie EU07. V43 prowadzą pociągi z prędkością 120 km/h, pod obowiązującym w kraju napięciem 25kV, 50Hz od połowy lat 60. Duża ich część została zastąpiona Traxxami Bombardiera, ale sporo z nich wciąż prowadzi pociągi lokalne i pospieszne.

Jednocześnie Węgrzy zdają sobie sprawę z kluczowego położenia swojego kraju w komunikacji międzynarodowej i coraz lepszych parametrów szlaków modernizowanych z pieniędzy UE tak w kraju, jak i wśród sąsiadów. Rokrocznie rosną przewozy np. między Budapesztem a Wiedniem, Brnem i Pragą.

Węgrzy chcą, by elektrowozy były wielosystemowe. 90 sztuk ma być gotowych do operowania pod napięciem krajowym, a także pod 15 kV 16,7 Hz (m.in. Niemcy i Austria), kolejnych 25 musi pracować pod napięciem krajowym, w Niemczech i Austrii a także pod 3 kV DC, które funkcjonuje na części terytorium Czech, Słowacji i Włoch, oraz w całej Polsce i w Słowenii. Wszystkie one mają mieć możliwość poruszania się z prędkością 200 km/h i oczywiście mieć na pokładzie urządzenia ETCS.

Zakup pojazdów ma być finansowany z kredytu. MÁV-Start chciałyby zakończyć procedurą poszukiwania dostawcy pojazdów z końcem 2020 roku i otrzymać pierwsze z nich maksymalnie do końca pierwszej połowy 2022. Biorąc pod uwagę skrócenie czasu produkcji u największych europejskich dostawców elektrowozów nawet do roku – jest to możliwe. Należy się spodziewać, że to właśnie najwięksi gracze: Siemens i Bombardier, wystartują w konkursie ofert.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony