Partnerzy serwisu:

Koleje wąskotorowe aktywne również w listopadzie

jar, Rynek Kolejowy 26.10.2016 508

Koleje wąskotorowe aktywne również w listopadzie
Fot. PR
Późna jesień to czas, kiedy większość operatorów kolei wąskotorowych ogranicza swoją aktywność, głównie do uruchamiania połączeń na zamówienie. Należy jednak odnotować, że przynajmniej na części „wąskotorówek” pojawią się składy ogólnodostępne, kursujące zgodnie z opublikowanym wcześniej rozkładem. Będą to połączenia obsługujące codzienny ruch pasażerski, zapewnią dojazd do cmentarzy oraz uświetnią jednorazowe wydarzenia.
Ruch rozkładowy

W listopadzie, podobnie jak przez resztę roku, pojadą pociągi łączące stacje Pleszew Miasto i Pleszew Wąskotorowy, położony w Kowalewie. Dzięki obsłudze połączeń na trasie o długości ok. 3,5 km, przy której znajdują się dodatkowo dwa przystanki (Pleszew przy Kauflandzie i Kowalew, Plac Zabaw), okoliczni mieszkańcy maja zapewniony dojazd z centrum miasta do stacji normalnotorowej.

Zgodnie z rozkładem jazdy opublikowanym przez Grupę SKPL, operatora na tej trasie, w ciągu doby uruchamianych jest 11-12 par pociągów, kursujących między ok. 5:30 a 21:30. Wyjątkiem będą dni świąteczne – 1 i 11 listopada. Wtedy nie pojadą żadne pociągi. Szczegóły oferty można znaleźć tutaj.

Natomiast o okresie Wszystkich Świętych (od 31 października do 2 listopada), połączenia uruchomi Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, operator Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Na stronach przewoźnika został opublikowany już rozkład jazdy. Skład będzie kursował w godzinach popołudniowych na trasach Nowy Dwór Gdański – Stegna – Jantar, Jantar – Stegna – Sztutowo oraz Nowy Dwór Gdański – Sztutowo. Jak informuje Towarzystwo, pociągi są dostosowane do potrzeb lokalnych. W poniedziałek i środę będą kursowały 2 pary pociągów między Stegną a Jantarem oraz para między Stegną a Nowym Dworem Gdańskim. We Wszystkich Świętych pociągi dojadą do Sztutowa ze stacji Jantar (2 pary), zaś między Jantarem a Nowym Dworem Gdańskim – pojedzie jedna para. Jak informuje operator połączeń, z uwagi na prace przy Drodze Krajowej nr 7, pociągi nie dotrą do Cmentarza Komunalnego w Nowym Dworze Gdańskim.

Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć tutaj.

W listopadzie będą także kursować pociągi kolei wąskotorowej w Rudach. Rozkład jazdy niebawem powinien zostać opublikowany. Na razie Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach zaprasza na „Spotkanie z duchami”. Okazjonalny przejazd wagonem motorowym odbędzie się w sobotę, 5 listopada. Skład przejedzie po trasie Rudy – Stanica – Rudy. Podczas wydarzenia przewidziane są dodatkowe atrakcje.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Przejazdy okazjonalne

W Dzień Niepodległości ma kursować Śmigielska Kolej Wąskotorowa. Na pięciokilometrowym odcinku ze Śmigla do Starego Bojanowa 11 listopada zakłada się, że pojedzie 6 par pociągów, które będą kursowały między 10:00 a 19:00. Skierowany do obsługi połączeń wagon motorowy zatrzyma się również na 3 przystankach pośrednich. Dla korzystających z pociągów Zarząd Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, zarządca kolei, zapowiada dodatkowe atrakcje, m.in. przejazdy drezyną ręczną, prezentację wąskotorowej mechanicznej podbijarki do podkładów kolejowych oraz... naukę wymiany podkładów kolejowych dla dzieci i młodzieży. Niektóre atrakcje uzależnia jednak od odpowiednich warunków atmosferycznych. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wąskotorówki.

Z okazji Dnia Kolejarza Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej planuje uruchomienie pociągu w sobotę, 26 listopada. Pociąg prowadzony lokomotywą spalinową pokona trasę Koszalin – Rosnowo – Koszalin. Jak zapowiada zarządca kolei, dodatkową atrakcją przejazdu ma być krzyżowanie składu osobowego z pociągiem roboczym na stacji Manowo oraz biesiada przy ognisku. Dodatkowe informacje o przejeździe można znaleźć tutaj.

W listopadzie będzie również realizowany projekt „Srebrny pociąg”. To wspólne przedsięwzięcie turystyczne kilku podmiotów m.in. Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Kolei Śląskich. O produkcie turystycznym już informowaliśmy na naszym portalu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony