Partnerzy serwisu:

Koleje w województwie śląskim zmieniają oblicze

Łukasz Kuś 26.02.2016 253

Koleje w województwie śląskim zmieniają oblicze
Fot. Aldesa Construcciones
PKP podsumowały prowadzone inwestycje w regionie śląskim. Największym projektem, który będzie ukończony w tym roku, jest przebudowa dworca w Gliwicach. Kolejne duże inwestycje przygotowywane są w Zagłębiu Dąbrowskim.
Największą obecnie realizowaną inwestycją PKP SA w województwie śląskim jest przebudowa dworca w Gliwicach. Obejmuje ona zarówno modernizację budynku dworcowego, budowę zadaszenia nad peronami, jak i modernizację infrastruktury. Dworzec po przebudowie ma zostać oddany do użytkowania w drugiej połowie roku.

– Inwestycja zbliża się ku końcowi. Obecnie mamy skomercjalizowane 70 proc. powierzchni usługowych w budynku dworca. Modernizacja jest trochę opóźniona, co wynika z niespodzianek jakie napotykał wykonawca w trakcie robót, co często się zdarza w przypadku takich historycznych obiektów. Po zakończeniu przebudowy dworca Gliwice będą mogły się szczycić jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce – powiedział Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu ds. nieruchomości PKP SA.

Drugie życie Sosnowca Maczki

PKP planują kolejne inwestycje na dworcach w regionie. Jedną z największych będzie prowadzona we współpracy z samorządem rewitalizacja dworca Sosnowiec Maczki. Więcej o inwestycji pisaliśmy tutaj.

– Nie jest prosto znaleźć nowe funkcje dla niektórych nieruchomości. Udaje się to niekiedy we współpracy z samorządem. Tak jest w przypadku Sosnowca Maczki. To ogromny obiekt, pomnik nietuzinkowej historii kolei. Chcemy, by zabytek ten otrzymał drugie życie. Podjęliśmy współpracę z miastem, aby nasza inwestycja niosła za sobą rozwój całej dzielnicy Maczki. Oprócz rewitalizacji dworca nastąpi tam, dzięki inwestycjom samorządu, rozwój mieszkalnictwa i usług – zapewnia Tomaszewski.

We współpracy z samorządem zrewitalizowany zostanie także dworzec w Dąbrowie Górniczej, któremu jeszcze niedawno groziło wyburzenie. Oprócz samego budynku dworcowego zmieni się także jego otoczenie, o czym piszemy tutaj.

Nowa galeria w Chorzowie

Kolejną dużą inwestycją będzie projekt deweloperski przy stacji Chorzów Miasto, gdzie PKP planuje wspólnie z partnerem prywatnym budowę obiektu handlowo-usługowego na działce w ścisłym centrum Chorzowa.

Mniejsze projekty deweloperskie planowane są w innych miastach regionu. W Katowicach PKP chce wybudować nowy obiekt na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej przy południowym wejściu do dworca głównego. Powstanie tam miejsce obsługi podróżnych połączone z obiektem usługowym. PKP jest obecnie na etapie wyboru partnera do tej inwestycji. Podobna inwestycja planowana jest w Bielsku-Białej.

Czyściej i ładniej na stacjach


Oprócz inwestycji w przebudowę dworców spółka prowadzi też proces estetyzacji mniejszych stacji. – W skali całej Polski poddaliśmy estetyzacji blisko 100 dworców. Te inwestycje cechuje mniejszy zakres, ale wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Ponadto na stacjach jest czyściej i ładniej. W województwie śląski zrealizowaliśmy takie inwestycje w Rybniku i Żywcu – wyjaśnia przedstawiciel PKP SA.

Spółka pozyskuje środki m.in. ze sprzedaży nieruchomości. PKP SA sprzedaje te nieruchomości, które nie są wykorzystywane dla potrzeb ruchu kolejowego. W zeszłym roku PKP sprzedała obiekty za ponad 30 mln zł w województwie śląskim. W planach jest m.in. sprzedaż zespołu kamienic w ścisłym centrum Katowic.

PKP oddaje nieruchomości

Oprócz sprzedaży PKP SA przekazuje też nieruchomości samorządom. Dotyczy to zwłaszcza nieużywanych dworców, które generują koszty.

– Istotna jest dla nas współpraca z samorządami, które są dla PKP najważniejszym partnerem na poziomie lokalnym. Dotyczy to zarówno przygotowywania planów zagospodarowania, jak i przekazywania nieruchomości władzom lokalnym. Jak dotąd w całym kraju przekazaliśmy samorządom około 300 dworców. Pozbywamy się też działek po zlikwidowanych liniach kolejowych, na których samorządy chętnie tworzą ścieżki rowerowe – zauważył Tomaszewski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony