Partnerzy serwisu:

Koleje Ukraińskie uruchamiają swoją Luxtorpedę ze Lwowa do Czerniowców

Michał Szymajda 07.10.2022 4,3k

arrow
arrow
Koleje Ukraińskie uruchamiają swoją Luxtorpedę ze Lwowa do Czerniowców
Graf. Ukrzaliznycia
Koleje Ukraińskie uruchamiają swoją Luxtorpedę ze Lwowa do Czerniowców
Koleje Ukraińskie uruchamiają swoją Luxtorpedę ze Lwowa do Czerniowców
Nie tylko Polacy odnoszą się do legendy Luxtorpedy w swoich projektach kolejowych. Robią to także Ukraińcy.
Nic nie powstrzyma nas teraz przed uruchomieniem pociągu „Dniestrowski Ekspres”, który połączy Czerniowce ze Lwowem. Pociąg miał wyruszyć w swoją pierwszą podróż pod koniec lutego, ale wtedy na przeszkodzie stanęła agresja Rosji na Ukrainę i konieczność ewakuacji obywateli ze stref zagrożonych wojną – czytamy w komunikacie Kolei Ukraińskich.

Do promocji połączenia Ukrzaliznycia używa wizerunku polskiego wagonu motorowego, nazywanego Luxtorpedą. – Regionalny ekspres nr 802/801 Czerniowce – Lwów (wyruszy w pierwszy kurs 10 października) faktycznie powtarza historyczną trasę słynnej Luxtorpedy – piszą Ukraińcy, choć szybkie wagony motorowe SAx 90, stanowiące legendę XX-lecia międzywojennego, kursowały głównie między Krakowem i Zakopanem, między Krakowem a Krynicą oraz między Krakowem a Katowicami. SAx 90 nie mogły też z innego powodu łączyć Lwowa z Czerniowcami. Czerniowce leżały bowiem w latach 1918-1940 w Rumunii. Na trasach na południe od Lwowa w połowie lat 30. zaczęły wyjeżdżać inne wagony motorowe, produkcji poznańskiego HCP. Docierały wtedy do granicznych Zaleszczyk.

Nowy ukraiński pociąg obsługiwany jest przez wyprodukowanym na Ukrainie trójczłonowy spalinowy zespół trakcyjny DPKr o podwyższonym komforcie (Koleje Ukraińskie mają cztery takie pojazdy). Pociąg będzie kursował codziennie z Czerniowiec o 05:30, przyjeżdżając do Lwowa na 12:18. Ze Lwowa w podróż powrotną uda się o 15:07 i dotrze do Czerniowiec o 22:05. Będzie najszybszym połączeniem na tej liczącej 300 kilometrów trasie. Po drodze zatrzyma się w Zaleszczykach, Czortkowie, Tarnopolu, Złoczowie i na kilku innych stacjach. Bilety są już dostępne.

Spory artykuł o micie Luxtorpedy można przeczytać tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony