Partnerzy serwisu:

Koleje Ukraińskie przejmą 15 tysięcy rosyjskich wagonów

Michał Szymajda 15.03.2022 6,7k

Koleje Ukraińskie przejmą 15 tysięcy rosyjskich wagonów
zdjęcie ilustracyjnefot. M. Szymajda
Jest ukraińska odpowiedź na plan przejęcia przez Rosję kilku tysięcy leasingowanych od zachodnich firm samolotów. Ukrzaliznycia zapowiedziała właśnie przejęcie 15 tysięcy wagonów rosyjskich, które przed wojną w większości przewoziły towary między Ukrainą i Rosją.
- Na ukraińskich torach znajduje się obecnie około 15 tysięcy rosyjskich wagonów. Należą do 250 firm. Ich nacjonalizacja stała się możliwa po podpisaniu przez prezydenta Ukrainy ustawy „O zasadach przymusowego przejęcia praw majątkowych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie” - powiedział prezes zarządu Kolei Ukraińskich Aleksander Kamyszyn.

– Postępujemy więc zgodnie z prawem. W pierwszym etapie sporządzamy listę wagonów, których właściciele pochodzą z Federacji Rosyjska. Potem wystąpimy o zgodę Rady Ministrów i Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Zatwierdzi to dekret prezydencki. Procedura zajmie trochę czasu, ważne jest jednak, że ją rozpoczęliśmy – powiedział prezes UZ.

Jego zdaniem najwięcej czasu zajmie ustalenie struktury właścicielskiej poszczególnych spółek, tak aby nie okazało się, że zaszkodzi to także ukraińskim właścicielom. Choć są firmy, gdzie struktura własności nie ulega wątpliwości. Jak w przypadku WEB-Leasing, VTB-Leasing, Gazpromtrans, GTLK czy Sberbank Leasing. Do nich należą 3 tysiące wagonów. Wagony przydadzą się Ukrzaliznyci zwłaszcza w stanie wojny.

Zdaniem UZ w Rosji jeżdżą tylko 482 ukraińskie wagony.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony