Partnerzy serwisu:

Koleje Ukraińskie mają już 15 zestawów Starlink od Elona Muska

Michał Szymajda 13.04.2022 1,9k

Koleje Ukraińskie mają już 15 zestawów Starlink od Elona Muska
Fot. Ukrzaliznycia
Koleje Ukraińskie pochwaliły się, że posiadają już 15 zestawów Starlink do odbioru satelitarnego internetu. W tym pięć najnowszej generacji.
- Dziękuję wszystkim naszym partnerom i firmom za wsparcie Kolei Ukraińskich w tym trudnym czasie. Kolej jest pierwszą państwową firmą ukraińską firmą, która korzysta z zestawów Starlink podczas wojny. Pierwszą stację odbiorczą otrzymaliśmy już na początku marca, wkrótce po prośbie skierowanej przez wicepremiera i ministra cyfryzacji Mychajło Fedorowa do Elona Muska - powiedział Ołeksandr Kamyszyn, prezes Ukrzaliznyci.
Kamyszyn zaznaczył, że systemy służą do „stabilnej i niezawodnej komunikacji krytycznych systemów zapewniających działanie kolei”. – Nadal mamy przed sobą wiele zapowiedzianych przed wojną do realizacji projektów cyfrowych. Nowe technologie to szansa na zbudowanie nowoczesnych rozwiązań systemowych. Nikt za nas nie unowocześni kolei i nie odbuduje tego co niszczy wojna – dodał prezes Kamyszyn.

Starlink to globalny system satelitarny umożliwiający dostęp do Internetu w trudno dostępnych zakątkach globu. Sygnał nadawany jest przez satelity krążące dookoła Ziemi w „kosmicznych pociągach”. Jak zapewnia producent, system jest niezawodny, nie można go odłączyć ani zhakować.

Za implementację systemu na Ukrainie odpowiada firma N-iX działająca na Ukrainie od 2002 roku. Firma posiada biura w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Malcie, Polsce, Bułgarii i Ukrainie.

Pomoc rządu USA

Jak poinformował niedawno dziennik The Washington Post, w zakupie urządzeń odbiorczych dla Ukrainy pomogła rządowa agencja pomocowa US Agency for International Development (USAID), która sfinansowała sporą część urządzeń oraz ich transport.

USAID, we współpracy ze SpaceX, ma dostarczyć na Ukrainę łącznie 5000 terminali do odbioru satelitarnego internetu. Elon Muska wyłoży na nie ok. 10 milionów dolarów (co pokryje koszt zakupu 3667 terminali Starlink), zaś USAID kupi 1333 terminale, za łączną kwotę 2 mln dolarów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony