Partnerzy serwisu:

Koleje Ukraińskie chcą ratować eksport żywności. Porty są zamknięte

Michał Szymajda 07.03.2022 4,1k

Koleje Ukraińskie chcą ratować eksport żywności. Porty są zamknięte
Fot. ms, archiwum
Obecnie wszystkie ukraińskie porty na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim są zamknięte. Nie mogą z nich wychodzi transporty zboża oraz innych produktów. A Ukraina to przecież spichlerz Europy. Koleje Ukraińskie, w czasie konfliktu, chcą ratować ukraiński eksport.
Za chwilę większość z państw europejskich może mieć problem z cenami żywności, która i tak mocno w ostatnich miesiącach podrożała w większości krajów Unii Europejskiej. Przyczyną jest wojna na Ukrainie, przez którą użycie statków morskich do eksportu jest obecnie niemożliwe. Jak podają służby prasowe Kolei Ukraińskich – udział ukraińskiego zboża na rynku światowym to aż 11%, a oleju słonecznikowego – 55%! - Co dziesiąty bochenek chleba na świecie wypiekany jest z ukraińskiego ziarna – pisze Ukrzaliznycia.

– Aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu i uratować ukraiński eksport Ukrzaliznycia jest gotowa w trybie pilnym przenieść eksport produktów rolnych koleją. Obecnie opracowywana jest już logistyka dostaw zboża do granicy z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską, skąd zboże będzie dostarczane do portów i hubów logistycznych krajów europejskich – czytamy w komunikacie.

Na razie Koleje Ukraińskie, w sytuacji wojennej, szacują, że w kierunku Polski są w stanie wysyłać 20 wagonów ze zbożem przez stację Maciejów (ukraińska stacja na linii w kierunku Dorohuska i Chełma) oraz 25 wagonów przez Mościska. To niestety jedyne miejsca, gdzie taki kolejowy eksport jest możliwy.

W kierunku Rumunii, przez stację Reni UZ mogą prowadzić 87 wagonów dziennie, przez Giurgiu 5 wagonów, przez Izmaił 18 wagonów, przez Vadul-Siret - 40 wagonów. Przez wszystkie stacje węgierskie i słowackie: 77 wagonów. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony