Partnerzy serwisu:

Koleje Ukraińskie chcą kupić wagony pasażerskie. Do przetargu zaproszona Pesa

Michał Szymajda 04.03.2021 7,4k

Koleje Ukraińskie chcą kupić wagony pasażerskie. Do przetargu zaproszona Pesa
Zdjęcie ilustracyjnefot. M. Szymajda
Ukrzaliznycia ogłosiła przetarg na dostawę nowych wagonów pasażerskich. Do wyboru oferty ma dojść jeszcze w 2021 roku. Chodzi o 84 lub 85 wagonów. Być może zamówienie będzie większe.
Szacowany kwota, jaką na wagony chcą poświęcić Koleje Ukraińskie, to 3 milardy hrywien. To, w przeliczeniu, około 410 milionów złotych. Nie jest jednak pewne, czy zamówienie będzie aż tak duże, ponieważ ciągle trwa ustalanie budżetu pasażerskiego oddziału UZ na 2021 rok.

Przetarg ogłoszono w końcu lutego, ukraińscy kolejarze czekają na oferty do 30 marca. Później będzie miała miejsce jeszcze aukcja elektroniczna, planowana na 5 maja. Ukraińcy oficjalnie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie nie tylko Kriukiwskie Zakłady Budowy Wagonów, czy zakład z Charkowa, ale także producentów spoza Ukrainy – Siemensa, Pesę (z doświadczeniem w dostawie wagonów na wschód), a także firmy z Białorusi.

– Chcemy zachęcić firmy spoza Ukrainy do inwestycji na terenie naszego kraju. Planujemy nie tylko ten zakup, ale także większe inwestycje wagonowe w perspektywie następnych kilku lat. To powinno przyciągnąć inwestorów – powiedział Ołeksandr Percowski, szef pasażerskiej części Ukrzaliznyci.

– W grudniu przeprowadziliśmy specjalną ankietę wśród naszych pasażerów, konduktorów i społeczników, aby dowiedzieć się, jakie innowacje w nowych wagonach są najbardziej oczekiwane. Otrzymaliśmy 1000 propozycji, z których wyodrębniliśmy 94. Chodzi m.in. o gniazdka i USB do ładowania urządzeń elektronicznych, klimatyzację, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, antypoślizgowe podłogi, więcej miejsc na bagaż, monitoring, toalety próżniowe i oświetlenie indywidualne – dodał Percowski. Wszystkie te udogodnienia mają znaleźć się na pokładzie wagonów, z których większość będzie przedziałowych.

Łącznie w 2021 roku Ukrzaliznycia planuje zainwestować w tabor pasażerski 4,2 mld hrywien (ok. 573 mln zł.) To mniej niż pierwotnie deklarowano, w ostatniej chwili posłowie zrewidowali bowiem założenia inwestycyjne. Skutkować to będzie pewnym zamówieniem na ponad 80 wagonów, choć zarząd UZ zapowiada, że poszuka pieniędzy na wszystkie pierwotnie planowane sto wagonów.

W ostatnich tygodniach na Ukrainie dużo mówi się o poważnych inwestycjach w kolej, także w szybkie linie. Piszemy o tym tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony