Partnerzy serwisu:

Koleje Słowackie zastąpiły RegioJet na regionalnej linii. Wrażenia niekorzystne

Michał Szymajda 16.12.2020 2,8k

Koleje Słowackie zastąpiły RegioJet na regionalnej linii. Wrażenia niekorzystne
Stacja Bratysława Nove MestoFot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Na regionalnej linii Bratysława – Komarno pociągi prywatnego operatora RegioJet zostały zastąpione przez państwowe Koleje Słowackie. Na razie zmiana oznacza dla pasażerów bardzo poważne opóźnienia pociągów.
Brak możliwości wyłonienia operatora w przetargu poskutkował tym, że na dwa lata przewozy na ważnej regionalnej linii Bratysława – Komarno zlecono ZSSK, które przedstawiło najtańszą ofertę. Przewoźnik porozumiał się z Kolejami Austriackimi (OBB) i zaproponował obsługę linii zestawami push – pull złożonymi ze spalinowych lokomotyw Hercules i dość wygodnych, choć nienowych wagonów dla ruchu regionalnego.

Od momentu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, czyli od 13 grudnia, ZSSK ma poważne problemy z trzymaniem się rozkładu jazdy, co powoduje sporą irytację pasażerów. 14 grudnia, czyli drugiego dnia obowiązywania nowego rozkładu, nie spóźniło się jedynie 10 z 59 uruchamianych na trasie pociągów. To stało się obiektem ostrej krytyki słowackiej prasy.

Przyczyny opóźnień są różne. Zdarzają się problemy techniczne, kiedy wagon sterowniczy nie komunikuje się z lokomotywą, ZSSK tłumaczą też, że maszyniści dopiero „docierają się” do nowej trasy. Problemem są także mniejsze przyspieszenia zestawów złożonych z lokomotywy i wagonów na mocno obciążonej ruchem linii. Wcześniej na tej trasie RegioJet korzystał głównie ze spalinowych zespołów trakcyjnych z lepszym przyspieszeniem.

RegioJet jeździł na linii Bratysława – Komarno od 2012 roku. W 2019 roku liczba pasażerów korzystających z pociągów wzrosła 6-krotnie, nie tylko z uwagi na poprawę warunków przewozu i zwiększenia częstotliwości kursów, ale też z uwagi na włączenie linii w system miejskiego transportu Bratysławy.

ZSSK i OBB zajmą się przewozem pasażerów na linii tylko przez dwa lata. Przetarg na obsługę w okresie grudzień 2022 – grudzień 2032 jest w toku. RegioJet zamierza w nim uczestniczyć.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony