Partnerzy serwisu:

Koleje Śląskie ze zgodą na komercyjne pociągi Katowice – Wrocław

Jakub Madrjas 08.04.2022 6,1k

Koleje Śląskie ze zgodą na komercyjne pociągi Katowice – Wrocław
Fot. Patryk Farana
Prezes UTK wydał decyzję, która umożliwia Kolejom Śląskim uruchomienie weekendowych pociągów komercyjnych na trasie Katowice – Wrocław. 
Niemal rok temu, 23 kwietnia 2021 r. do Prezesa UTK wpłynął wniosek Kolei Śląskich w sprawie uruchamiania planowanego nowego kolejowego przewozu pasażerskiego na trasie Katowice – Wrocław Główny – Katowice na okres od 11 grudnia 2022 r. do 10 grudnia 2026 r. Zgoda została udzielona 30 marca 2022 roku.

Było badanie równowagi połączeń

Po uruchomieniu procedury, wniosek o zbadanie równowagi ekonomicznej planowanych połączeń złożyło Polregio. Wniosek niejako poparł marszałek województwa opolskiego, który w piśmie do UTK zwrócił uwagę na "zagrożenie, jakie może powodować uruchomienie nowego połączenia przez Koleje Śląskie na trasie Katowice – Wrocław Główny – Katowice". Ponadto "Marszałek wskazał, że odcinki linii kolejowych, które mają być wykorzystywane przez Przewoźnika charakteryzują się dużym zagęszczeniem ruchu, co może znajdować przełożenie na realizację zadań, w związku z obowiązywaniem umowy PSC, przez Polregio". Warto zwrócić uwagę, że ze złożenia podobnego wniosku zrezygnowało PKP Intercity. 

Po analizie UTK stwierdził, że uruchamianie usługi Kolei Śląskich "nie powinno powodować zakłócenia istniejących skomunikowań pomiędzy pociągami uruchamianymi na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych. Prezes UTK zwrócił uwagę na to, że nowe połączenia Przewoźnika powinny mieć charakter uzupełniający wobec istniejącej oferty przewozowej, a więc stanowić dla niej wartość dodaną, a nie skutkować jej pogorszeniem. Z tego względu zarządca infrastruktury powinien uwzględniać w procesie alokacji zdolności przepustowej charakter realizowanej usługi Przewoźnika" - czytamy w decyzji. W ocenie Prezesa UTK usługa Kolei Śląskich powinna przede wszystkim stanowić odpowiedź na potrzeby podróżnych zainteresowanych bezpośrednim połączniem pomiędzy stolicami województw śląskiego oraz dolnośląskiego. Z tego względu wydana została pozytywna dla KŚ decyzja.

Odjazd rano z Katowic

Według załączonego rozkładu jazdy, pociągi miałyby odjeżdżać z Katowic o 7:57, by do Wrocławia dojechać na 10:01 z postojami w Chorzowie, Zabrzu, Gliwicach, Strzelach Opolskich, Opolu, Brzegu i Oławie. Powrót o 17:20 (przyjazd do Katowic o 19:26). Przejazdy odbędą się liniami kolejowymi nr 132, 135 oraz 137, wyłącznie w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. 

Przewoźnik będzie realizował przewozy przy pomocy pojazdów typu EN76/22WE.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony