Partnerzy serwisu:

Koleje Mazowieckie z certyfikatem ECM

inf. pras. oprac. ms. 30.05.2022 1k

Koleje Mazowieckie z certyfikatem ECM
Fot. M. Szymajda (zdjęcie ilustracyjne)
Koleje Mazowieckie uzyskały certyfikat zgodności dla podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie w zakresie obejmującym pojazdy kolejowe takie jak: lokomotywy, zespoły trakcyjne, autobusy szynowe i wagony pasażerskie.
Otrzymany certyfikat jest efektem wdrożonego w Spółce Systemu Zarządzania Utrzymaniem, który jest elementem IV pakietu kolejowego. Nadzór nad wprowadzaniem i działaniem systemów zarządzania utrzymaniem w Polsce sprawuje Urząd Transportu Kolejowego.

Do opracowania i wdrożenia systemu zarządzania utrzymaniem zobowiązane są tzw. podmioty odpowiedzialne za utrzymanie pojazdów kolejowych. Z kolei system zarządzania utrzymaniem to zestaw procedur i instrukcji, których głównym zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z utrzymaniem pojazdu kolejowego, a także zapewnienie, aby utrzymywane pojazdy były w stanie poruszać się po sieci kolejowej w bezpieczny sposób. W spółce Koleje Mazowieckie został on wdrożony w celu zagwarantowania bezpiecznej eksploatacji pojazdów, poprzez efektywne zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem procesów utrzymania pojazdów. Wprowadzenie takiego systemu wymagało czasu, ze względu na konieczność utworzenia i zaktualizowania istniejących procedur oraz instrukcji, a także przeprowadzenia odpowiednich szkoleń i weryfikacji wewnątrz spółki. Wynikało to m.in. z faktu, że tabor KM to obecnie ponad 300 pojazdów wielu typów.

– Bezpieczne eksploatowanie pojazdów jest dla nas zawsze absolutnym priorytetem. Opracowany w Kolejach Mazowieckich system zarządzania utrzymaniem i uzyskanie Certyfikatu zgodności dla podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie, stawia nas w szeregu podmiotów gwarantujących bezpieczne użytkowanie taboru. To duża odpowiedzialność i jeszcze większa presja na stałe doskonalenie systemu utrzymania pojazdów kolejowych – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Przygotowania spółki do procesu certyfikacji rozpoczęły się już w pierwszym kwartale 2021 roku. Około pół roku później, został złożony wiosek o otrzymanie certyfikatu ECM. Za koordynację procesu certyfikacji oraz wdrożenie systemu w spółce odpowiadał specjalnie powołany pełnomocnik. Odpowiadał za współpracę wewnątrz spółki oraz kontakt z zewnętrznym organem certyfikującym. Po złożeniu wniosku rozpoczął się proces weryfikacji systemu. Postępowanie dowodowe zostało zakończone w marcu br. Kolejny etap stanowiły prace Komitetu Certyfikującego, którego zadaniem była weryfikacja prawidłowości przeprowadzenia całego procesu. Otrzymany przez Koleje Mazowieckie certyfikat ECM jest ważny do 29 kwietnia 2025 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony