Partnerzy serwisu:

Koleje Mazowieckie dostały kredyt na zakup Flirtów od Stadlera

Michał Szymajda 26.03.2018 4k

Koleje Mazowieckie dostały kredyt na zakup Flirtów od Stadlera
Stadler pierwszej generacji w KMFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Ponad 1 mld zł kredytu z BGK i PKO Banku Polskiego otrzymały na zakup nowego taboru Koleje Mazowieckie. Resztę dorzuci Unia Europejska z funduszy POIiŚ i RPO, w całej sumie znajdzie się też wkład własny przewoźnika. Umowa na produkcję pierwszych sześciu pociągów podpisana ma być lada chwila.
W połowie stycznia 2018 Koleje Mazowieckie podpisały umowę ramową z firmą Stadler na dostawę 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych, opiewającą na ponad dwa miliardy złotych. Na realizację tej inwestycji spółka aplikowała o środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w ramach konkursu zorganizowanego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dofinansowanie UE dla powyższych projektów przyznane zostało na poziomie 50 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych projektu, co daje łączną kwotę dofinansowania w wysokości 580,25 mln zł. Dodatkowo Koleje Mazowieckie otrzymają wsparcie na zakup 6 ezt z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 96 158 600,13 zł.

Dobra współpraca z bankami pomaga realizować wielki projekt taborowy


– Cieszymy się, że nasze projekty zostały tak wysoko ocenione przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Niewątpliwie jest to także wynik bardzo dobrego ich przygotowania. Pozyskane środki pozwolą zrealizować nam nasze plany inwestycyjne zgodnie z przyjętą strategią spółki. I choć wsparcie Unii Europejskiej przerosło nasze oczekiwania, musimy jeszcze pozyskać pozostałą część kwoty niezbędnej dla sfinansowania zakupu 71 Flirtów oraz budowy zaplecza technicznego w Radomiu. Dzięki ofercie banków BGK i PKO BP możliwa będzie realizacja naszych zamierzeń – powiedział Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Koleje Mazowieckie już w przeszłości współpracowały z PKO BP i BGK. Obecna umowa kredytowa obejmuje:

• zaciągnięcie kredytów inwestycyjnych do kwoty 714.797.502,25 zł w celu sfinansowania kosztów zakupu 71 szt. nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (oraz budowę bazy utrzymaniowo-naprawczej w Radomiu

• zaciągnięcie kredytu do kwoty 422.217.462,71 zł na refinansowanie aktualnego zadłużenia spółki

Kiedy pierwsze pojazdy?

Koleje Mazowieckie mogą teraz przejść do fazy podpisania ze Stadlerem umów wykonawczych (wcześniej podpisano umowę ramową, która była bardziej deklaracją woli), pomimo tego, że w sądach toczy się sprawa z powództwa innych producentów, podważających wybór Flirtów przez Koleje Mazowieckie (a także decyzję KIO). Stanie się to niebawem.

Jako pierwsze produkowane będzie sześć 5-członowych pociągów, które zbudowane zostaną w Siedlcach. Od momentu podpisania umowy (planowanej na kwiecień tego roku) siedlecki Stadler będzie miał 18 miesięcy na wyprodukowanie i przekazanie w ręce przewoźnika pierwszej sztuki. Nie uda się więc zbudować pierwszego Flirta w 2018 roku.

Umowa ramowa zawiera zapis o zakupie 71 pociągów, ale na razie nie ma pełnego finansowania dla zakupu 10 dwuczłonowych Flirtów wraz z budową dla nich bazy w Radomiu, choć także w tym celu przewoźnik wziął kredyt. Decyzja o ewentualnym zakupie tych pociągów zostanie podjęta w przyszłości. Oczywiście, jeśli znajdą się na nie pieniądze. Trzeba będzie ją podjąć do końca 2020 roku. Produkcja wszystkich Flirtów będzie musiała zakończyć się z ostatnim miesiącem 2022 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony