Partnerzy serwisu:

Koleje Mazowieckie: Będziemy stosowali ulgi handlowe

Łukasz Kuś 09.05.2016 309

Koleje Mazowieckie: Będziemy stosowali ulgi handlowe
fot. Jakub Murat CC BY-SA 4.0
Jeżeli wejdą w życie zapisy nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, Koleje Mazowieckie będą stosowały w przejazdach komercyjnych ulgi handlowe.
Przewoźnik odniósł się w ten sposób do informacji o przepisach, zgodnie z którymi, ulgi ustawowe nie będą mogły być stosowane w przewozach uruchamianych na zasadzie komercyjnej. Przepis ten znalazł się w ustawie uchwalonej w 2010 r. która ma wg obecnego stanu prawnego wejść w życie z początkiem 2017 r. Więcej o tej sprawie pisze portal Transport Publiczny.

Możliwe ulgi handlowe


Jeśli zmiana ta będzie obowiązywać Koleje Mazowieckie wprowadzą ulgi handlowe. – Od chwili wejścia w życie zapisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym spółka „Koleje Mazowieckie” będzie stosowała przy przejazdach pociągami komercyjnymi tylko ulgi handlowe – poinformowała Rynek Kolejowy Jolanta Maliszewska z Kolei Mazowieckich.

Ulga handlowa to odliczana od ceny biletu według podstawowej taryfy określona wartość zniżki, którą przewoźnik przyznaje pasażerowi w sposób dobrowolny zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami. Ulga ustawowa to zniżka, którą przewoźnik musi stosować wg przepisów ustawy i która jest rekompensowana z budżetu państwa. 

Ulgi muszą być zgodne z przepisami

Przedstawicielka Kolei Mazowieckich zauważa, że nie ma możliwości stosowania ulg ustawowych niezgodnie z obowiązującymi przepisami.  – Dotyczy to szczególnie wprowadzania lub pozostawienia ulg ustawowych jako handlowych w wymiarze identycznym jak ustawowa, co jest niezgodne z Art. 1b ust. 2 ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego – komentuje Maliszewska.

Wiele jednak wskazuje, że przepis ograniczający możliwości stosowania ulg ustawowych nie wejdzie w życie. Senatorowie złożyli niedawno projekt ustawy wydłużającej vacatio legis ustawy z 2010 o rok, a Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że złoży zupełnie nowy projekt ustawy, która zezwoli na dalsze stosowanie ulg w pociągach komercyjnych. Więcej o tej propozycji pisaliśmy na Rynku Kolejowym TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony