Partnerzy serwisu:

Koleje Małopolskie dołączają do Programu Zielona Kolej

inf. pras 24.11.2021 2,2k

arrow
arrow
Koleje Małopolskie dołączają do Programu Zielona Kolej
Fot. Koleje Małopolskie
Koleje Małopolskie dołączają do Programu Zielona Kolej
Koleje Małopolskie dołączają do Programu Zielona Kolej
Koleje Małopolskie dołączają do Programu Zielona Kolej
Już niedługo pasażerowie Kolei Małopolskich będą jeździć pociągami napędzanymi przez zieloną energię. Podczas XI Kongresu Kolejowego w Warszawie samorządowy przewoźnik podpisał w tej sprawie list intencyjny z PKP Energetyka, która koordynuje realizację sektorowego Programu Zielona Kolej. Tym samym Koleje Małopolskie zadeklarowały chęć zakupu energii trakcyjnej wytwarzanej w elektrowniach słonecznych i wiatrowych.
Koleje Małopolskie odpowiedzialne są za realizację przewozów o charakterze regionalnym i aglomeracyjnym w obrębie Małopolski i aglomeracji krakowskiej. Łączą drugie co do wielkości miasto Polski - Kraków, m.in. z Tarnowem, Nowym Sączem, Wieliczką, Bochnią, czy lotniskiem w Balicach. W „przedpandemicznym” 2019 roku spółka przewiozła niemal 6,5 mln osób, co stanowi ok. 50% wszystkich pasażerów regionalnego i aglomeracyjnego transportu kolejowego w Małopolsce. Przewoźnik wykorzystuje wyłącznie nowoczesny tabor o napędzie elektrycznym, zapewniając transport ekologiczny i efektywny energetycznie. Wciąż jednak niemal 75% energii trakcyjnej zasilającej pociągi wytwarzane jest w elektrowniach spalających węgiel kamienny i brunatny. Już wkrótce się to zmieni - na mocy podpisanego dziś przez przedstawicieli Kolei Małopolskich i PKP Energetyka listu intencyjnego rozpoczną się prace nad umową określającą zasady dostarczania przewoźnikowi energii trakcyjnej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dzięki temu znacznie zbliży się on do osiągnięcia neutralności klimatycznej, redukując skutecznie ślad węglowy swojej podstawowej działalności i zmniejszając docelowo emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 18 tys. ton rocznie. Aby zneutralizować taką ilość CO2, niezbędne byłoby sadzenie co roku blisko 3 mln drzew.

Przejście Kolei Małopolskich na zasilanie zieloną energią sprzyja m.in. realizacji założeń Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”. W dokumencie tym zapisano cały szereg celów proekologicznych i proklimatycznych - m.in. zwiększenie wykorzystania kolei w przewozach regionalnych powyżej poziomu 11,3 mln w 2018 r., spadek całkowitego stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 w powietrzu, a także wzrost udziału OZE w całkowitej produkcji energii w regionie w stosunku do 7% w 2018 r.

- Chcemy, aby nowoczesna, ekologiczna kolej była dla mieszkańców Małopolski środkiem transportu pierwszego wyboru. Jest ona receptą na wiele problemów, z którymi borykają się obecnie miasta i regiony. Przejście Kolei Małopolskich na zasilanie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł sprawi, że stanie się ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla pasażerów, wpływając na zmniejszenie obciążenia dróg i poprawę jakości powietrza - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego, Łukasz Smółka cytowany w komunikacie.

Wyjątkowa inicjatywa

Program Zielona Kolej do którego dołączyły Koleje Małopolskie to wyjątkowa inicjatywa polskiej branży kolejowej działającej w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). Zrzesza ono podmioty odpowiedzialne za ok. 95% zużycia kolejowej energii trakcyjnej w naszym kraju. Celem Programu jest przejście przewoźników jeżdżących po polskiej sieci kolejowej na zasilanie z energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł. Zgodnie z jego założeniami, w 2025 r. udział OZE w miksie energetycznym na kolei ma wynosić 50%, w 2030 r. - 85%, a docelowo 100%. Uczestnictwo w programie deklarują kolejni pasażerscy i towarowi przewoźnicy kolejowi. Listy intencyjne w tej sprawie PKP Energetyka podpisała wcześniej także z DB Cargo, CTL Logistics, Łódzką Koleją Aglomeracyjną, Kolejami Śląskimi, Kolejami Mazowieckimi, ECCO Rail, Raildox i STK. Razem z małopolskim przewoźnikiem regionalnym to podmioty odpowiedzialne za przewozy łącznie ok. 31% pasażerów i prawie 22% towarów na kolei w Polsce w ujęciu rocznym.

- Koleje Małopolskie w Programie Zielona Kolej to doskonała wiadomość dla naszych pasażerów. Już teraz korzystają oni z przyjaznych środowisku pojazdów o napędzie elektrycznym, ale przejście na zasilanie zieloną energią trakcyjną oznaczać będzie redukcję śladu węglowego naszej działalności przewozowej. Dążymy do tego, aby Koleje Małopolskie stały się przewoźnikiem neutralnym klimatycznie - a minimalizacja niekorzystnego oddziaływania transportu na środowisko jest przecież jednym z największych wyzwań, przed którym stoją tak władze centralne, jak i samorządy. Dzięki współpracy z PKP Energetyka będziemy mogli zatem zaoferować mieszkańcom Krakowa i największych miast Małopolski mobilność nowoczesną i w pełni przyjazną środowisku - podkreśla prezes zarządu Kolei Małopolskich, Tomasz Warchoł.

Ekologiczna kolej

- Elektromobilność zasilana z odnawialnych źródeł to sposób na nowoczesną organizację transportu. To również rozwiązanie wpisujące się w cele klimatyczne, których realizacja jest kluczowa w obliczu zachodzących zmian klimatycznych – mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka. - Cieszę się, że Koleje Małopolskie są kolejnym przewoźnikiem dołączającym do Programu Zielona Kolej, dzięki czemu pasażerowie również w Małopolsce będą mogli korzystać neutralnego klimatycznie transportu - dodaje.

Poza porozumieniem dotyczącym Programu Zielona Kolej, przedstawiciele Kolei Małopolskich i PKP Energetyki podpisali także list intencyjny zawierający deklarację podjęcia współpracy dotyczącej wyboru, montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych, które znajdą się na infrastrukturze należącej do przewoźnika. Będzie on mógł dzięki temu produkować nietrakcyjną energię elektryczną ze słońca i używać jej na własne potrzeby. Dojdzie dzięki temu do dalszego ograniczenia śladu węglowego Kolei Małopolskich i zapewnienia spółce oszczędności na poborze energii z sieci.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Kolejowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony