Partnerzy serwisu:

Koleje Litewskie: Wzmacniamy kontrolę na granicy z Białorusią

Roman Czubiński 28.10.2021 1,2k

Koleje Litewskie: Wzmacniamy kontrolę na granicy z Białorusią
Centrum sterowania skanerem (Braniewo)fot. Krajowa Administracja Skarbowa
Na litewsko-białoruskim przejściu granicznym Kiena – Gudodaje powstanie rentgen do prześwietlania wagonów kolejowych. Urządzenie ma usprawnić walkę z przemytem, a jednocześnie pozwolić na dokładniejsze kontrole bez czasochłonnego ręcznego sprawdzania zawartości pojazdów. Ze względu na szczególne okoliczności zastosowano specjalne procedury przetargowe.
Skanery RTG są wykorzystywane do walki z przemytem, który na wschodnich granicach Unii Europejskiej jest poważnym problemem. Niedawno informowaliśmy o uruchomieniu podobnego skanera na polsko-rosyjskim przejściu w Braniewie. Przetarg na montaż takiego urządzenia na kolejowym przejściu granicznym z Białorusią ogłosiła niedawno spółka Kolei Litewskich (LTG) zarządzająca infrastrukturą.

Skaner ma zostać oddany do użytku na stacji granicznej Kena (pol. Kiena), położonej we wsi Kowalczuki. Zadanie uznano za pilne, na zgłaszanie się oferentów przewidziano więc bardzo mało czasu. – W przetargu publicznym, ze względu na szczególną wagę projektu, minimalny termin składania ofert wynosi 7 dni kalendarzowych, dlatego takie oferty uczestników rynku muszą być zgłoszone 3 listopada do godziny 12 – informuje „Rynek Kolejowy” kierownik projektu ds. współpracy z Polską w Dziale Relacji Międzynarodowych LTG Andrius Jovaiša.

Ze względu na strategiczne znaczenie przedsięwzięcia przed podpisaniem kontraktu będzie on prawdopodobnie przedmiotem analizy rządowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego. Organy państwowe będą musiały „prześwietlić” także samych zwycięzców przetargu. – Podpisanie projektu i umowy na montaż infrastruktury jest zaplanowane jeszcze w tym roku – informuje Jovaiša.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony