Partnerzy serwisu:

Koleje Litewskie zbudują kolejny odcinek Rail Baltica. Będzie aż 12 przetargów

inf. pras. 17.04.2020 135

Koleje Litewskie zbudują kolejny odcinek Rail Baltica. Będzie aż 12 przetargów
fot. PKP PLK
Spółka Lietuvos Geležinkeliu Infrastruktūra” rozpoczyna konsultacje z uczestnikami rynku przed ogłoszeniem przetargów na budowę linii Rail Baltica pomiędzy Kownem i Poniewieżem..
Wartość inwestycji to prawie 480 mln. euro z których prawie połowa finansowania jest już zapewniona. Według dyrektora generalnego spółki LGI Karolisa Sankovskisa, w obliczu panującej epidemii koronawirusa, nie tylko te prace, ale cały projekt ,Rail Baltica, którego łączna wartość na Litwie sięga 2,8 mld euro, może być ,,potężnym kołem ratunkowym” dla litewskiego biznesu.

Jak informuje spółka na 96-kilometrowym odcinku między Kownem i Poniewieżem zostaną położone dwa tory o europejskim rozstawie. Do tego dochodzi budowa nasypów, obiekty inżynieryjne, most przez rzekę Wilię (dopływ Niemna) oraz połączenia drogowe. Sankovskis podkreśla, że pod względem złożoności projekt nie ma precedensu w dotychczasowej historii Litwy. Po raz pierwszy te z projekt o takie skali będzie realizowany przy zastosowaniu informacyjnego modelu 3D pozwalającego efektywnie wykorzystywać zasoby oraz planować prace.

Przetargi odbędą się w dwóch etapach. W pierwszym będą wyłonieni wykonawcy odpowiadający minimalnym wymaganiom. W drugim etapie zostanie ogłoszonych aż 12 przetargów na budowę konkretnych obiektów infrastruktury.

Rail Baltica to największy projekt infrastruktury kolejowej w krajach bałtyckich. Koszt budowy normalnotorowej zelektryfikowanej, dwukierunkowej trasy kolejowej sięga 5,8 mld euro i jest największą inwestycją w regionie. Łączna długość trasy wynosi 870 km. Cześć litewska liczy 392 km, łotewska - 265 km i estońska - 213 km. Na terytorium Litwy Rail Baltica ciągnie się od granicy z Polską do Kowna i Poniewieża, na Łotwie przez Rygę, w Estonii przez Pernu dociera do Talina. Istotne, że integralną częścią Rail Baltica jest również odcinek łączący Wilno z Kownem. Jak dotychczas, na Litwie w 2015 r. został zrealizowany pierwszy etap trasy - od granicy z Polską do Kowna. Obecnie na 123 kilometrowym odcinku transgranicznym kursują pociągi pasażerskie relacji Kowno-Białystok.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony