Partnerzy serwisu:

Koleje Fińskie przestaną wozić ładunki do Rosji

Łukasz Malinowski 08.04.2022 1,4k

Koleje Fińskie przestaną wozić ładunki do Rosji
fot. Koleje Fińskie/ Juho Kuva
Koleje Fińskie (VR Group) zapowiedziały całkowite wstrzymanie przewozów towarowych pomiędzy Finlandią a Rosją. Ponieważ jak dotąd nie zostały nałożone unijne sankcje w tym zakresie proces potrwa kilka miesięcy.
26 marca Koleje Fińskie – po raz pierwszy – podjęły decyzję o zwieszeniu ruchu towarowego z Rosją. Po trzech dniach przewoźnik przywrócił jednak wszystkie połączenia ze wschodnim sąsiadem tłumacząc, że decyzja o ich zawieszeniu wynikała z błędnej interpretacji sankcji nałożonych na Rosję przez Wielką Brytanię. – Ewentualne sankcje i dodatkowe ograniczenia zostaną ustalone przez rządy a my będziemy działać zgodnie z ich wskazaniem – powiedział wówczas przedstawiciel VR Group.

Cała sytuacja była dość dziwna i niezrozumiałą. Teraz okazuje się, że fińscy kolejarze nie będą wcale czekać na nałożenie przez Unię Europejską. 6 kwietnia VR Group zdecydowała bowiem, że ruch towarowy zostanie całkowicie wstrzymany, ale będzie to kontrolowany i trwający zapewne kilka miesięcy proces. Brak formalnych sankcji sprawił, że Koleje Fińskie będą wywiązywały się z zawartych do tej pory umów, ale nie będą podpisywane nowe. „Celem VR jest jak najszybsze ograniczenie ruchu towarowego, ale oczekuje się, że proces ten potrwa kilka miesięcy” – napisał przewoźnik w oświadczeniu.

Spółka podkreśla, że nad całościowym rozwiązaniem kwestii przewozu ładunków przez wschodnią granicę pracowała już od dłuższego czasu a przygotowanie do podjęcia decyzji było długim i trudnym procesem.

W roku 2021 Koleje Fińskie przewiozły 37 mln ton ładunków, z czego ok. 1/3 stanowiły przewozy pomiędzy Finlandią a Rosją. Jest to więc całkiem pokaźna część przewozów realizowanych przez fińskiego operatora.

Koleje Fińskie wstrzymały także połączenia pasażerskie pomiędzy Helsinkami a Rosją. Ostatnie pociągi Allegro przejechały pomiędzy państwami 28 marca.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony