Partnerzy serwisu:

Koleje Fińskie przejmują szwedzką Arrivę

Roman Czubiński 29.03.2022 1,3k

Koleje Fińskie przejmują szwedzką Arrivę
Fot. Phil Richards / Flickr
Państwowe koleje fińskie (VR) wchodzą na rynek szwedzki, przejmując lokalny oddział Arrivy. Fiński przewoźnik zamierza zwiększyć w ten sposób obecność w sektorze transportu miejskiego. Wejście na szwedzki rynek przewozowy ma być elementem nowej strategii VR po otwarciu rodzimego dla nich rynku fińskiego.
Właścicielem szwedzkiego oddziału Arrivy były dotychczas Koleje Niemieckie. Spółka prowadzi w południowej i południowo-wschodniej Szwecji, w tym – w Sztokholmie, przewozy zarówno kolejowe (jest trzecim co do wielkości operatorem pasażerskim na rynku), jak i tramwajowe oraz autobusowe. Po przejęciu Arriva Sverige pozostanie odrębnym podmiotem.

Doświadczenie VR Group w zakresie transportu miejskiego wiąże się z obsługą linii w rejonie Helsinek i Tampere. Do grupy należy ponadto spółka Pohjolan Liikenne, dysponująca 185 autobusami elektrycznymi. Elektryfikacja floty ma objąć także przejmowany oddział Arrivy. Jako pionier w zakresie transportu przyjaznego dla klimatu VR Group zapewni naszej spółce nowe, ogromne możliwości wzrostu. Wraz z VR Group chcemy elektryfikować transport autobusowy – deklaruje cytowany w komunikacie VR prezes Arriva Sverige Johan Lindgren.

Przedstawiciele VR podkreślają wagę nowego nabytku. – Arriva Sverige to jakościowy lider rynku szwedzkiego. Jego przejęcie wzmocni naszą konkurencyjność w przyszłej rywalizacji, również w Finlandii – mówi dyrektor działu usług pasażerskich VR Group Topi Simola. Według prezesa całej grupy Lauri Sipponena szczególnie ważne ma być przy tym świadczenie usług transportu miejskiego.

Szwedzki rynek nie jest pierwszym ani ostatnim, który otwiera się na konkurencję w sektorze pasażerskich przewozów kolejowych. Rynek szwedzki jest większy od fińskiego, a trwające inwestycje w infrastrukturę zapowiadają jego wzrost. Grupa VR dostrzegła tu dla siebie okazję do rozwoju, a jednocześnie – do zróżnicowania dochodów wobec otwarcia w ubiegłym roku rynku w samej Finlandii.

Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku lipca. Przedtem jej strony muszą uzyskać zgodę niemieckiego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu oraz rady nadzorczej DB.

Arriva Sverige zatrudnia dziś ok. 3800 pracowników. Firma posiada 800 autobusów, 238 pojazdów kolejowych i 65 tramwajów. Roczna liczba pasażerów wszystkich obsługiwanych linii komunikacyjnych to ok. 170 milionów. Jej przychody wzrosły w 2021 r. do ponad 300 mln euro.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony