Partnerzy serwisu:

Koleje Fińskie na 3 dni zawiesiły ruch towarowy do Rosji

simetra 30.03.2022 1,4k

Koleje Fińskie na 3 dni zawiesiły ruch towarowy do Rosji
fot. VR Group Juho Kuva
Zaskakujące działania Kolei Fińskich. 26 marca spółka ogłosiła zawieszenie ruchu towarowego z Rosją, ale dzisiaj (30 marca) poinformowała, że wynikało to z błędnych przepisów. Ładunki jednak będą bezproblemowo przekraczać granicę. Przewozy pasażerskie pozostają zawieszone.
26 marca Koleje Fińskie (VR Group) poinformowały o zwieszeniu przewozów towarowych między Finlandią a Rosją. W opublikowanym tego dnia oświadczeniu przedstawiciel firmy powiedział, że kontynuowanie przewozów towarowych między Rosją a Finlandią nie jest już możliwe ze względu na sankcje nałożone na Koleje Rosyjskie (RŻD). – VR Group jest zobowiązana do przestrzegania sankcji nałożonych przez kraje zachodnie – zaznaczył wówczas Martti Koskinen, wiceprezes zarządu VR Transpoint (to podmiot odpowiadający w ramach grupy za przewozy ładunków).

Przewozy zostały wstrzymane w południe 27 marca, ale utrzymana miała zostać wymiana wagonów pomiędzy stronami.

Jednak już po trzech dniach okazało się, że zawieszenia ruchu towarowego jednak nie będzie. W kolejnym oświadczeniu VR poinformowały o otrzymaniu wyjaśnień od rządu brytyjskiego, że nałożone przez niego sankcje nie dotyczą kontraktów VR Group, w związku z czym przewozy zostaną wznowione od środy 30 marca.
– Sankcje są nakładane na osoby, nadawców lub właścicieli towarów, a my nie będziemy przewozić niczego, co jest objęte sankcjami. Ewentualne sankcje i dodatkowe ograniczenia zostaną ustalone przez rządy a my będziemy działać zgodnie z ich wskazaniem – powiedział Lauri Sipponen, prezes zarządu VR Group.
Spółka podkreśla, że po konsultacjach ze stroną brytyjską może kontynuować przewozy w imporcie, eksporcie oraz tranzycie i podkreśla, że będzie to miało znaczenie dla utrzymania fińskich sektorów produkujących na eksport.

W roku 2021 Koleje Fińskie przewiozły 37 mln ton ładunków, z czego ok. 1/3 stanowiły przewozy pomiędzy Finlandią a Rosją. Jest to więc całkiem pokaźna część przewozów realizowanych przez fińskiego operatora. Warto jednak pamiętać o tym, że od czasu pandemii COVID przewozy na kierunku wschodnim są mniej regularne.

Koleje Fińskie utrzymują zawieszenie połączenia pasażerskiego pomiędzy Helsinkami a Rosją. Ostatnie pociągi Allegro przejechały pomiędzy państwami 28 marca.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony